309 storting van Oostenrijk vóór het einde dezer eeuw een fait accompli en een voortdurend krijgstijdperk het noodzakelijke gevolg zijn. Gelukkig echter bood Turkije in 1877 krachtigen tegenstand; verijdelde het Berlijnsclie congres Rusland, s pogingen en stelde een toestand daar, waar door dc oplossing der Oostersche quaestie voor jaren weer uitgesteld is. Engeland werd door dezen Staatsman de roeping opgedragen, om weder vergelding te oefenen en Borussische beschaving en Russische kerstening ten onder te brengen en daardoor het Krijgs- en Revolutietijdperk te eindigen'voorwaar eene schoone taak voor Engeland's edele politiek. Maar we zouden te ver gaan en het doel van onzen arbeid uit het oog verliezen. Alleen moeten we nog even aanstippen, dat van de voor spellingen van gewelddadige omkeering in het Europeesche statenverbond tot nu toe en wij schrijven reeds Augustus 1882 nog niets is ge komen. Wel is waar is de binnenlandsche toestand zoowel als de staat kundige richting der groote Mogendheden grootendeels veranderd, maar toch bestuurt Bismarck nog altijd met vaste hand Europa's politieken wagen, en kan men in bijna alle politieke gebeurtenissen nog steeds la main invisible bespeuren; men denke b. v. slechts aan Tunis. Nu echter de toestand veranderd is en de Slavonische rassen het hoofd beginnen op te steken, nu acht een andere Staatsman het oogenblik gekomen, om zijne waarschuwende stem te laten hooren. Deze Nederlandsche Staatsman levert eerst eene korte beschouwing over den hedendaagschen toestand van Europa en behandelt vervolgens de staatshuishouding van Nederland meer uitgebreid. Laten we dus eerst nagaan, of de sombere voorspellingen wel juist zijn en of ons binnen kort eenë revolutie te wachten staat. Dat mettertijd de Slavonische rassen wel zullen trachten, zich verder uit te breiden, is reeds door Napoleon I voorspeldn. 1. dat Europa eenmaal Kozalcsch zou worden. Michaêl Skoleleff's redevoering te Parijs lichtte den sluier op en verried aan geheel de wereld het programma van het Panslavisme. t Is nu echter de vraag, of bij eene uitbarsting de stroom zich in westelijke of oostelijke richting zal bewegen. Ziet hier waarom. Bij de aanhangige Egyptische quaestie zal Engeland's streven voor zeker zijn, meester te worden en te blijven van het <SW«-kanaalen wanneer het hierin slaagt, zal deze mogendheid, mede door't bezit van het eiland Perim, den zuidelijken sleutel der Roocle Zeeden kortsten waterweg naar Indië in zijne macht hebben. Dit streven alleen zal Rusland nopeneen weg over land naar deze gewesten daar te stellen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 322