- 311 poging, of kan hij geen voldoende voordeelen van den Paus verkrijgen, dan is het ook mogelijk, dat hij den gezant terugroept. liet tegenbezoek van het Oostenrijksche Keizerspaar aan het Italiaansche Hof heeft tot nog toe niet plaats gehad; het wordt meer dan tijd en wij gelooven, dat het spoedig zal plaats vinden. (2) Koning Humbert bracht namelijk met zijne gemalin in de laatste dagen van October 1881 een bezoek aan het Hof te Weenen. Laat ons ten slotte nog nagaan, wat gezegd wordt over onze staats huishouding; we 'zullen echter kort zijn, daar onze aankondiging reeds veel te uitvoerig geworden is. Vele nuttige wenken bevat dit gedeelte der brochure, en 't ware te wenschen voor 't welzijn van ons Vaderland, dat zoowel Ministers als Kamerleden die wenken behartigden. Maar, dat alles bij ons in zulk een rotten toestand verkeert, wisten we niet en gelooven het evenmin. Niets is volgens dezen Staatsman goed; alles is even slecht en verwaar loosd alleen onze Marine kan er even mee door. Is 't niet jammer, dat hij zijne brochure niet enkele maanden later schreef, want dan was zeker ook de Marine, ten gevolge van het noodlot tig ongeval, De Adder overkomen, afgebroken. Hij had dan korter kun nen zijn en eenvoudig behoeven te zeggen: Leger, Marine, Handel, Koopvaardij, niets deugt; alles vereiscbt ten spoedigste verbetering. Wij betreuren het zeer, dat waar zooveel werd afgekeurd en afgebro ken, niet meer is opgebouwd en niet uitvoeriger de weg is aangegeven, hoe die ongezonde toestand kan verbeterd worden. Dat ons Leger het Nederlandsche namelijk dringend behoefte heeft aan eene betere regeling van militie en schutterij, zal door geen deskundige worden ontkend. Eveneens erkennen wij gaarne den ondoelmatigen aanleg van sommige spoorwegen. We geven echter een ander voorbeeld en weldenspoor- wegdijk bij Kuilenburg der lijn Utrechtss Hertogenbosch. Nog op meer punten vereischen het Leger en de verdedigingsmiddelen ten spoedigste verbetering. Schr. wil Nederland verdedigen met doelmatig geoefende landweren en haalt tot staving van zijn beweren aan hetgeen de Oostenrijlcsche veld maarschalk Eadetsky zegt in zijne nagelatene Denkschriften militarisch- politischen Inhalts. Bedoelt Schr. soms landweren gelijk aan de Pruisischeen weet hij Volgens de Java-Bode van 23 Augustus jl., No. 198, is de Heer Von Schlöxer den 20en Juli te Berlijn teruggekomen. Eed. De N. E. C. maileditie van 22 Juli 1882, No. 41, meldt, dat dit bezoek in de laatste dagen van Augustus zal plaats hebben. Eed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 324