- Indien bij den aanvang of in den loop van het onderzoek de be klaagde weigert of in gebreke blijft op de aan hem gedane vragen te antwoorden, zal de rechtbank, nadat de president den beklaagde vruchteloos zijne verplichting om te antwoorden zal hebben onder het oog gebracht, bevelen dat desniettemin met de zaak worde voort gegaan. Met een ander principe is de militaire strafwetgever bezield, wanneer hij in art. 82 van de Rechtspleging bij de Landmacht bepaalt, op welke rigoureuze en vigoureuse wijze met een militair- beklaagde, die van een recht] dat civiliter aan alle beklaagden wordt toegekend, het recht namelijk om niet te antwoorden, moet worden omgegaan. De commandeerendc officier kan dan zoodanige correctieve middelen bepalen, als kunnen strekken, om den beklaagde te doen besluiten aan zijne verplichting (die niemand meer eene verplichting acht) te voldoen. Een soort van pijnbank alzoo, een erfenis alwe der van den middeleeuwsehen tijdgeest, welke als een curieus reliqium behouden is gebleven en in een cabinet van moord-, folter- en pionder- werktuigen tehuis behoort. Na liet verhoor van getuigen en beklaagde op de terechtzitting gehouden, zal de officier van justitie het woord voeren en zijn requi sitoir voorlezen, dat hij aan den Raad zal overleggen, waarop be klaagde en zijn raadsman, met diens verdediging belast, mogen antwoorden. De officier van justitie mag daarna andermaal het woord hebben, doch de beklaagde en diens raadsman zullen altijd het laatste woord voeren. De rechtbank zal, naar aanleiding van de acte van beschul diging en van hetgeen uit het onderzoek op de terechtzitting geble ken is, beraadslagen over het bewezene of niet bewezene der schuld van don beklaagde aan de daadzaken en laatstelijk over de toepas sing der straf. Wanneer de rechtbank den beklaagde schuldig oordeelt, zal de zelve de op het misdrijf gestelde straf uitspreken. Indien de schuld van den beklaagde niet bewezen is, wordt deze vrijgesproken, met bevel dat hij, indien hij in hechtenis is, dadelijk op vrije voeten zal worden gesteld, tenware hij om andere redenen in hechtenis behoort te blijven. Oordeelt de rechtbank dat het feit noch misdrijf noch overtreding

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 32