318 voeder voorzien; wat, tengevolge der geringe moeite en zorgen, liet gansche jaar dooraan de erlanging daarvan verbondenwel ten allen tijde zoo blijven zal. Zoodat er nimmer groote hoeveelheden hooi voorradig zullen zijn, tenzij, door hot Leger, het bewijs wordt geleverd, dat, even als in andere werelddeelenook hier te lande, met succes, groote hoeveelheden hooi tot oplegging kunnen worden geschikt gemaakt. Als wanneer, even als te Singapore, onder onzen hemel en in ons klimaat gelegen, de gegoeden langzamerhand tot hooivoedering zullen overgaan en de partikuliere industrie zich die zaak eenmaal aantrekken zal. De wensckeljjkheid der hooivoederingalthans bij den aanvang en gedurende den westmoessontot behoud en marschvaardigheid dei- paarden is niet twijfelachtig. Terwijl op marschwanneer men dik werf in onzekerheid verkeertof gras wel in tijds voldoende zal ver krijgbaar zijn; en te velde, alwaar het grassnijden voor den ver moeiden kavallerist, met zooveel afmatting, somwijlen met gevaar gepaard gaat, het nut daarvan wel geen betoog behoeft. Bij het Engelsclie leger in Indiëzoowel als aan de Kaap de Goe de Hoop en bij het Fransche leger in Noord-Afrika, worden de paarden, gedurende het geheele jaar door, met hooi gevoederd. Toen de ondergeteekende, na ontvangst der door hem in Honga rijein Australië en in de Kaap-kolonie gevraagde inlichtingen, van de firma Taijlor en Laivson te Bataviade toezegging bekwam, dat zij, tegen matigen prijs, naar het aangegeven model, een stel hooi- persen kon leveren, behoefde hij, 0111 met zekerheid van slagen, tot den aanmaak van twintig duizend kilo's hooi te kunnen overgaan, zich nog alleen bekend te stellen, met het in de omstreken van Batavia groeijende gras. Daar te Batavia en omstreken ongeveer dertien duizend paarden worden gehouden, zoo is het schier onbegrijpelijk, van waar het aan zoovele dieren te verstrekken gras mag worden aangevoerd. Kunst matig worden dan ook graslanden in den omtrek aangelegd, waarvan het gras met praauwen aangevoerd, den paarden hoofdzakelijk tot voed sel verstrekten algemeen bekend is onder den naam van praauwgras. Even als de paddie in de sawa's wordt dit gras gekweekt in grasvelden, die steeds onder water staan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 331