319 Bedoelde daarin gekweekte plant heeft veel overeenkomst met de paddie, vóór dat deze in den halm schuilt. De wijze van planten is dezelfde als die der paddieen van daar dan ook den naam van paddie-paddiegras, door den Inlander daaraan gegeven. Deze grasvelden, onder wrater staande, schiet het daarin geplante gras zoo welig op, dat het veelal in eenen moesson kan gesneden worden. Wanneer in den oostmoesson in langen tijd geen regen valt, worden vele dezer grasvelden, door gebrek aan water, droogen kunnen alsdan slechts die landen aanhoudend gras leveren, welke, door hunne lage ligging, ook in den droogen moesson, steeds toevoer van genoeg zaam levend water hebben. Behalve dit gras, wordt er te Batavia nog eene groote hoeveelheid gras aangevoerd door grassnijders en dragers, die dat langs de wegen, in tuinen, in drooge sawa's, van gallangans tusschen de sawa's, of ook in rawa's snijden en derwaarts dragen. Dit gras wordt hier algemeen pikolyms genoemd; doch het spreekt wel van zelf, dat daarmede niet ééne zelfde grassoort bedoeld kan worden. De ver schillende plaatsen waar het gewonnen wordt, maken dit al aanstonds duidelijk. De beste grassoort die daaronder wordt aangetroffen en die alge meen gezocht is, noemt de Inlander leassoeran. Slechte grassoorten' of liever planten tusschen het gras voorkomende, zijn de djarong- djarongde mata-Tcarbau en vele biessoorten, vooral wanneer deze in den bloei staan. Tusschen hooi geslopen, leveren die soorten echter geen gevaar op, daar zij alsdan te zeer zijn uitgedroogd. Het Bengaalsche gras, met andere grassoorten vermengd, is een goed voedsel. Ter vervaardiging van hooi, is de aanplant daarvan, in deze streken, echter te gering. Onder het gras in de genoemde grasvelden gekweekt, komen genoemde slechte planten, met het paddie-paddiegras gemengd, ook voor. En dat gras is het hoofdvoedsel te Batavia. Is dit op zich zelve reeds voldoende, om alhier aan hooivoeder de voorkeur te geven, er zijn daarvoor nog tal van andere redenen bij te brengen. Immers, het kan wel niet anders, of dat gras, dat in het water uit den grond schiet, houdt zeer veel waterdeelen in en is weinig voedzaam. Wanneer het kort is, snijdt de Inlander het onder

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 332