320 water af; en men vindt er alsdan veel modder of klei aan gehecht. Wordt het te oud, alsdan is het hard en zeer scherp op de randen, ruw bij wrijving van het blad, van de punt naar den steel. De paar den eten het oude gras niet. Bewijzen de hier opgenoemde eigenschappen reeds genoegzaam, het dus gewonnen gras een betrekkelijk slecht voedsel voor de paar den moet zijn; die slechte eigenschappen worden echter aanmerke lijk vermeerderd, wanneer het water dat de grasvelden besproeit, van slechte hoedanigheid is. Bij langdurige droogte toch, hebben vele velden geen nieuwen toe voer van water meer. De eigenaar houdt alsdan het water zoo lang mogelijk op, zonder het te ververschen, of er op nieuw levend water op te laten stroo men. De kalies die dit aanvoeren, worden droog; en het gras, onder deze omstandigheden gewonnen, maakt vele paarden ziek. Zij wor den veelal door gevaarlijken doorloop aangetast. Meer algemeen komen deze en andere ziekten echter door, wan neer, na eenige maanden droogte, op eens zware regens invallen, die de landen onder water zetten. Zelfs het Jcassoeran is alsdan gevaar lijk; en, hoe gewild dit laatste ook moge zijn, hoezeer het, tot hooi vervaardigd, alle andere hooisoorten in smakelijkheid en voedings kracht overtreft, moet, bij grasvoedering, in dat geval, aan het gras van hoog gelegen landen de voorkeur worden gegeven. Van die voortdurende oplettendheid vereischende zorg is men ech ter bevrijdvoor die plotselinge ziektegevaren blijft men gevrijwaard, wanneer men tot een onafgebroken hooivoedering overgaatniet ver getende, dat de paarden daarbij veelvuldig van goed drinkwater moeten worden voorzien. Het in de berglanden zoo geroemde, krachtige grinting of steengras, wordt in de omstreken van Batavia eveneens aangetroffendoch niet in zoodanige hoeveelheid, dat daarvau voldoende hooi zou te winnen zijn. Met deze gegevens toegerust, kon de ondergeteekende, met zeker heid van slagen, het voorstel indienen, hem op een aangeduid terrein te Meester-Cornellstot den aanmaak vau twintig duizend kilo's hooi te doen overgaan, Het daartoe benoodigde gras, zou aldaar, naar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 333