21 Bij hooger beroep wordt de zaak op nieuw onderzocht door een anderenhoogeren rechter, die, zulks noodig oordeelende, den beklaagde en de getuigen weder kan hooren en andere getuigen doen dagvaar den. Is eene zaak niet vatbaar voor liooger beroepdan wordt het vonnis in elk geval aan het I [oog-Gerechtshof ter revisie onderwor pen, met uitzondering echter van die, waarbij de beklaagde wegens het niet bewezene zijner schuld wordt vrijgesproken. De vormen, daartoe voorgeschreven, vindt men bij art. 282a en volgende van het reglement op de strafvordering. Een ander rechtsmiddel is dat van Cassatie. Als van een vonnis niet geappelleerd kan worden, of als men reeds in appèl geweest is, dan is nog cassatie mogelijk. Het groote verschil tusschen cassatie en appèl bestaat hierin, dat in appèl de zaak weder geheel van voren af kan behandeld worden; de zaak zelve wordt nog eens onder zocht; in cassatie wordt niet de zaakmaar alleen de wettigheid van de handelingen des vroegeren rechters en van zijn vonnis onder zocht. De wijze van procedeeren in cassatie treft men in art. 313 en volgende van het reglement op de strafvordering aan. Tot dusverre is in korte trekken geschetst de wijze van rechtsple ging in zake van misdrijven. Wij vermeenden ze ten beste te moeten geven, ten einde den lezer zeiven te doen oordeelen, welke grootere en meerdere waarborgen een burger boven een militair heeft, die ter zake van misdrijf wordt terechtgesteld; genoeg, onzes inziens, om de wenschelijkheid der afschaffing van het Reglement op de Rechtsple ging te bewijzen en dat reglement door het gewoon Reglement op de Strafvordering te doen vervangen, echter met die uitzonderingen, welke men in het belang van den exceptioneelen toestand van de militaire samenleving en dienst noodzakelijk mocht achten. Resu- meerende komen wij tot het besluit, dat in de allereerste plaats het onderzoek, gewoonlijk het korpsonderzoek genaamd, geregeld bij de artikelen 4 tot en met 14 R. L., geheel conform de voorschriften der rechtspleging van het reglement op de strafvordering moeten plaats hebben. Wij hebben gezien, dat juist dat onderzoek is de eenigste en daar om juist de kostbaarste waarborg voor den militair tegen eene on rechtvaardige, althans ondoordachte vervolging; tegen het lichtvaar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 34