EEN ONBILLIJKE STRAF. Meermalen worden de Inlanclsche militairen bij ons Leger gestraft wegens het bezoeken van amfioenkitten, soms zelfs wegens het ge bruiken van amfioen buiten het kwartier. Zoo zagen wij dezer dagen weder de volgende strafredenDe detachementscommandant straft den Inl. fuseliermetprovoost, om reden: „Door eene patrouille in een amfioenkit gearresteerd, en daarbij in het bezit bevonden van opium." Deze straf noemen wij willekeurig, onrechtvaardig en ongemotiveerden slechts de weinige belangstelling, om niet te zeggen onverschilligheid, der officieren voor de taal, ge woonten, eigenaardigheden en bijgevolg voor de belangen van den Inlandschen militair maakt het begrijpelijk, dat niet reeds voorlang aan dergelijke ongerechtigheden een einde is gemaakt. Zij, die de Javaansche taal verstaan en dus de gedachten der Inlanders uit hunne onderlinge gesprekken kennen, zullen weten, hoe nadeelig die willekeurige straffen op hen werken. Wij noemden de bovenaangehaalde bestraffing willekeurigomdat zij niet in alle garnizoenen wordt toegepast. In sommige plaatsen is het bezoek der gewettigde amfioenkitten (1) en het gebruik van amfioen buiten het kwartier geheel vrij, in andere is alleen de toe gang tot die kitten verboden, maar in de meeste garnizoenen is zoo wel het bezoek der amfioenkit als het gebruik van amfioen straf baar gesteld. In het voorbijgaan zij gezegd, dat in laatstbedoelde plaatsen het grootste gebruik van dit heulsap gemaakt wordt. Nu zal iedereen wel willen toegeven, dat een soldaat, die, uit eene plaats komende, waar volkomen vrijheid van het gebruik van amfioen *«9>«{jEaci- «ii (1) Met gewettigde amfioenkitten worden die bedoeld, waar de pachter door zijne gemachtigden amfioen laat verkoopen. De namen dier gemachtigden worden bij het Hoofd van het Plaatselijk bestuur bekend gesteld, terwijl hunne huizen van eene zicht- bare aanwijzing der besteraming moeten voorzien zyn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 351