342 inspectie werd dit den gewestelijk Militairen Commandant medege deeld, die hiervan eerst wel vreemd opzag, maar bij nadere toelich ting de handeling goedkeurde. Uit de in het hoofd aangehaalde strafreden blijkt nog, dat de sol daat door eene patrouille in de kit is gearresteerd. Die patrouille is dus in een particulier huis gedrongen. Zeker niet met toestem ming van den eigenaar; en weet men dan niet, dat zulks strafbaar is? Of is daarbij wellicht de hulp der politie ingeroepen. Maar, neen, wij mogen toch niet aannemen, dat ook het hoofd van plaat selijk bestuur zijn plicht zóó uit het oog zoude verliezen, dat hij zoude medewerken', om het recht der pachters te schenden, wier belangen hij wel degelijk te behartigen heeft. Eindelijk nog was de man, blijkens de mutatie, strafbaar, wijl hij in het bezit werd bevonden van opium. Dit doet de deur dicht. De man kocht voor zijn geldin een door het plaatselijk bestuur erkende plaats, een door het Gouver nement ten verkoop gestelde waar, en het Gouvernement, dat aldus indirect bevoordeeld wordt, laat toe, dat de man voor het eenvoudig bezit van het gekochte gestraft wordt. Hoe is zulk eene hande ling te qualificeeren? Men meene door het vorenstaande nu niet, dat het gebruik van amfioen door ons niet sterk wordt afgekeurd. Integendeel, wij stellen dat gebruik bijna gelijk met misbruik van sterken dranken zouden het als eene weldaad voor den Inlander beschouwen, als het opium gebruik kon worden tegengehouden. Maar nooit past het 's lands-dienarenom dat verbruik tegen te gaan door onrechtvaardige middelenwelke nog bovendien eene te gengestelde uitwerking hebben. De eenige maatregelenwelke wij gerechtvaardigd en doelmatig achten, zijn de volgende: le. het nauwlettend en streng tegengaan van het brengen en gebruiken van amfioen binnen het kwartier, als onbestaanbaar met elk denkbeeld van goede orde en. tucht 2e. de nauwgezette en aanhoudende toepassing van het voorge- schrevene in de laatste alinea van art. 110 Inw. Dienst, luidende: Aan de manschappen, die zich bij herhaling schuldig maken aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 355