34? bekomen van gagement; ook dit komt ten nadeele der schatkist. Zes honderd gulden premie bij reëngagement is voorzeker geene kleine som! Maar hoelang heeft de gereëngageerde daarvan genot? Wij hebben bij een korps gediend, waar reëngagementen niet tot de zeldzaamheden behoorden, en konden ons overtuigen, dat de premiën doorgaans binnen weiuige dagen verspild wordenmeestal nog met het gevolg voor het individu, dat zware straffen daarbij opgeloopen worden. Er is meer. Zoo langzamerhand zijn er woekeraars ontstaan, zoo wel binnen als buiten het Leger, die er hun werk van maken, den soldaat, nog vóór dat de tijd van zijn reëngagement daar is, tegen accepten voorschotten te verschaffen, die hij na het toucheeren zijner premie bij reëngagement behoort terug te geven. Die bewijsjes vermelden niet hoeveel renten berekend zijn voor het geleendezij vermelden ook niet, dat de man bij reëngagement afge keurd zijnde, het geleende niet behoeft terug te betalen. Die bewij zen zijn meestal schuldbekentenissen op ongezegeld papier en bevat ten de verplichting, om op zeker tijdstip eene geleende som, eene schuld, af te betalen. Wij weten intusschen van zoovele slachtoffers, dat de renten, die de geldschieters afpersen, schandelijk hoog zijn. Er zijn ons gevallen bekend, waarbij 100,geleend werd, om binnen zes weken ƒ200, terug te ontvangen. Meestal worden 50 en meer procenten rente voor risico bedongen. Het gebeurt meermalen, dat op den dag, waarop een man zich reëngageert, hem van zijne premie slechts enkele guldens toekomen. 't Is waar, hij, die dupe van de geldzucht van anderen geworden is, heeft het aan zich zeiven te wijten; maar is het mogelijk dezen kwaden praktijken den kop in te drukken, dan behoort dit o. i. niet nagelaten te worden. Een onderofficier of soldaat, die zich reëngageert, is ouder gewoonte ook verplicht, om zijne kameraden in zijn overvloed te doen deelen. Voor zijne rekening wordt gedurende eenige dagen feest gevierd. Dos-a-dos- en wagenverhuurders hebben gaarne met zoo'n pas gereën gageerde te doen, vooral wanneer hij reeds non compos mentis is, als wanneer zij zeer humaan hem in het een of ander verboden huis

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 360