360 moet stemmen en tot uiterste plichtsbetrachting aansporen, terwijl hij het als den waardigsten krijgsmansdood behoort te beschouwen, om onder het Yaandel te mogen sneven Handboek voor den Neder- landschen soldaat, blz. 35). En Transfeldt nog juister: „Die Fah- ne ist nicht etwa ein bloszes Stuck Seide an einer Stangesie ist, von Priesterhand geweiht, das Heiligthum des Truppentheils, das Zeichen seiner Kriegerehre, von des Fiirsten Hand ihm verliehen, und so ist sie, an Diesen und an don Ihm geleisteten Soldateneid erinnernd, das Sinnbild der Treue. Wo sie war, da war oft Tod und Verderben, immer aber Ruhm und Ehre. Sie ist rein überliefert; Pflicht des Soldaten ist est nun, sie rein zu erhalten, für ihre Rettung sein Leben dahin zu geben. Der An bliek der gegen den Feind getragenen Fahne begeistert denKrie- ger und macht sein Herz höher schlagen; er weisz, dass die Fahne ehrlos zu verlieren die gröszte Schmach für den Truppentheil ist, und folgt ihr daher pflichtgetreu selbst in den schwierigsten Ver- haltnissen. Die Fahne ist mithin auch das Sinnbild des Zusammen- haltens im Gefecht und oft ein Mittel hierzu." Dienst-Unterricht für den Infanteristenblz. 2). Die Dnitsche officier is dus van oordeel, dat zijn Yaandel wel de gelijk een zinnebeeld van trouw is. Maar dit nog daargelatenkun nen wij, Indische militairen, die ietwat dweeperige begrippen omtrent een "V aandel wel tot de onze maken, zonder den lachlust op te wekken van den vreemdeling of van onze Inlandsche wapenbroeders Indien de Heer Van VI., tijdens hij bij ons Leger gedetacheerd was, getracht heeft, om aan zijne Afrikaansche soldaten te beduiden, dat het Yaandel een zinnebeeld is van het Vaderland - welk i. c.Ne derland of Guinea dan zal hem dit zeker nog meer zweetdrup- pelen gekost hebben dan om hun de geheimen van het schot te ontsluieren. JBegrijpe wie het kan, dat ons Yaandel het Vaderland en alzoo Nederland het Vaderland zou zijn van den Afrikaan, van den Inlan der of van den vreemdeling, die in onze gelederen dient! Wij voor ons meenen, dat b. v. Java het Vaderland is van Javaansche, Duitsch- land dat vari soldaten van Duitsche afkomst, die zich vrijwillig onder het Nederlandsch-Indische Yaandel geschaard hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 373