- 361 Een eerbiedwaardige, edele opvatting van plicht doet hen trouw zijn aan de gelederen, waarin zij dienen. Ze doet de overgroote meer derheid beseffen, dat zij, door ons Vaandel te verlaten, zich evenzeer zouden onteeren als een Colien's Konings gewezen lijfwachter bij het Regiment Grenadiers en Jagers, die onder onze Europeesclie mi litairen het eerste voorbeeld gaf tot desertie naar den vijand. Trouwens, indien het vorenstaande onjuist ware, hoe dan het wapenfeit te verklaren van een Pruisvan een Luxemburger en van een Amboineesdie sedert ieder naar hun eigen Vaderland zijn teruggekeerdn. 1. van een Von BreclowBacli en Latoemainadie door hun manhaftig gedrag bij Lemboe Atjehop 25 December 1873, de schitterendste "V aandelepisode in de Indische krijgsgeschiedenis deden opteekenen. Zouden deze helden, die per telegram door Z. M. den Koning werden benoemd tot Ridder der 4e kl. van de Militaire Willemsorde (Dagorder 1874, Ho. 3), toen zij bij Lemboe het latei- gedecoreerde Vaandel van het 3e Bataljon Infanterie zoo hardnekkig tegen den vijand verdedigden, wel één enkel oogenblik er aan ge dacht hebben, dat bedoeld veldteeken een zinnebeeld was van een voor hen vreemd Vaderland? Keen! o. i. beschouwden zij dat Vaandel terecht als het symbool van trouw aan de gelederen, waarin zij toenmaals dienden. En het bewustzijn, dat die trouw verre boven die van een hond zou geschat worden, heeft hun de wilskracht geschonken, om, met terzijdestelling van eigenbelang en zucht tot zelfbehoud, een moeilijke, levensge vaarlijke taak, onverdroten en met geestdrift te volvoeren. De Heer Van VI. duide het ons daarom niet ten kwade, dat wij onze begrippen omtrent militaire trouw en het Indische Vaandel nog steeds eigenaardiger vinden dan de zijne. D. v. H. 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 374