375 - „zellig in de sociëteit zijn partijtje makende, in eens geroepen werd „bij een generaal, die uit de lucht was komen vallen, en die hem „in het „holste van den nacht" examen afnam. Natuurlijk droop hij! „Bedenkt men nu verder, dat een majoor slechts ƒ40,- meer pen sioen krijgt dan een kapitein, dan is het niet te verwonderen, dat „deze laatsten bedanken voor de eer, om binnen den kortst mogelijken „tijd door de Kamer te worden afgemaakt. Maar die arme luitenants „Hun blijft geen andere keus over dan afgemaakt of gepasseerd te „worden voor kapiteinEn stel u nu eens voor de positie van een „luitenant, ex-minister van oorlog. Pruttelen mag hij nimmer, want „hij zou in dit geval al spoedig van zijne kameraden het verwijt „hooren „„dan had jij daar maar voor moeten zorgen toen je mi- „nister van oorlog was."" „Neen, Moeder," hernam m'n Vader, „al is hij onze eenigste jongen, „laat Jantje maar gaan; nog eens, hij heeft groot gelijk, en ik geef „hem m'n zegen!" „'t Was Yader, die sprak, en Yader alleen," zooals „De School meester" zegt. En zoo geschiedde het, dat op zekeren dag de onder- geteekendeJan, Bartholomeus Lerac, 2e Luitenant bij Z. M. In fanterie in rang en ancienneteit werd overgeplaatst bij het Leger in Nederlandsch-Indiëonder het genot vanenz. Alvorens mijne verdere lotgevallen mede te deelen, dien ik echter vooraf den indruk weg te nemen, dien enkele lezers misschien ge kregen hebbenalsof de Oude Heer 'n „ouwe mopperaar" zou zijn. Yerre van dien! In 1S28 vrijwillig in dienst getreden, had hij als jong militair op de Citadel de Militaire Willemsorde verworvenwas eenige jaren later tot officier benoemdna 8 of 10 jaren 2e Luitenant te zijn geweest, le Luitenant-titulair geworden, of wel le Luitenant „in partibus", zooals men toen algemeen zeide, in navolging van de benaming van bis schoppen zonder bisdomaan wie men den titel geeft van bisschop over de eene of andere landstreek in Midden-Afrika of op de maanin één woord „in partibus infidelium", in „niet bekeerde landstreken." Schertsend noemde zich dan ook toen ter tijde de le Luitenant met 2e Luitenants-tractement: le Luitenant in partibus, zeker een mooier en deftiger titel dan het: „auszerétatsmasziger Stabsoffizier," hoofd-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 388