26 2 majoors, 3 kapiteins. Zij die eenen lioogeren rang dan dien van kapitein bokleeden, staan voor het Hoog Hilit. Gerechtshof ter eerster instantie terechtart. 45 P. I., waarbij moest worden bepaald, dat de militaire leden, die in het Hof zitting nemen, minstens van gelijken rang zijn als die, door beklaagde of reclamant bekleed. Bij ontstentenis van een vol doend aantal officieren iu actieven dienst op de plaats zelve, moesten de leden van den krijgsraad, dan wel het Hof, voltallig worden ge maakt door elders op Java gestationneerde officieren, hetzij in dienst, bij voorkeur, anders op non-activiteit en des noods gepensionnoerd. Men ga met de militaire eerwaarvan terecht zooveel geëischt wordt, niet lichtvaardig om De militaire wetgever, die bij art. 39 14. L. bepaalt, dat wanneer de beklaagde een officier is, geene andere officieren als commissaris sen mogen fungeeren dan die van-een hoogerenalthans gelijken rang zijn als die, welke door beklaagde wordt bekleed; bovendien bij artikel 138 R. L. zelfs den rang of orde, in welken de leden van den krijgsraad ter vergadering zitting hebben, bepaalt, heeft stellig al heeft hij het zelfde beginsel in art. 139 R. L. niet uitdrukkelijk herhaald niet gewild, dat, zooals wij vroeger reeds opmerkten, een meerdere door een inférieur in rang wordt gevonnisd. Yoor zeer hooge rangen (proces Bazainemoet natuurlijk op dezen regel eene uitzondering worden gemaakt; waar dit niet noodig is, daar moet, geheel overeenkomstig den geest van den militairen stand, de minste in rang in den krijgs raad altijd gelijk staan met den beklaagde, omdat de discipline ver biedt, dat een mindere zijn meerdere officieel beoordeelt en vonnist. Volgens het gevoelen van het Hoog Militair Gerechtshof van N. nedei'gelegd bij een dispositie dd. 10 Juni 1881, zou het niet in strijd zijn met de beginselen van het militair recht, dat de mindere in rang een meerdere vonnist. De quaestie komt ons thans nog voor, door dat Opperrechterlijk College verkeerd te zijn beslist. Volgens bekomen information is de jurisprudentie in Nederland geheel anders en bij zee-krijgsraden is het zeker, dat nimmer een jongere of mindere in rang als lid in den krijgsraad fungeert, wan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 39