393 Die des avonds na negen uuren ligt hebben of drinken, worden ge vangen en gewipt, of in den voornoemden mand gehangen. Die uit zijne kleederen bij'zijne vrouw komt, word gewipt.- Die op zijne wacht niet past, word gehangen. Die met geslooten deuren slaapt, word gevangen en gestraft. Die eenige brieven, kleine of groote, op het kasteel medebrengt, zon der te kennen te geven, word gehangen. Die eens heimelijk een geschenk ontfangd, word van zijne bediening afgezet en gestraft. Die met de kaarten of eenig ander tuig speeld, moet 24 uuren in den mand hangen. Niemand mag zeggen, dat hij voor den Aartshertog (1) of deszelfs macht vreest en dat hij hem wilde verdraagen, met iet van zijne agter- steden (2) kwijt te schelden. Die hierop betrapt word, word zonder genade gehangen. Om der curiositeitswille deelen we bovengenoemde krijgsartikelen mede. Ze zijn lang niet malsch, doch kort en krachtig, zooals dan ook noodig was voor de huurbenden van dien tijd. We vonden ze eenigen tijd geleden in een werk, getiteld„Beschrij ving der stad Grave," door P. Hendrilex. Carel. Wmr blijft toch het Voorschrift betreffende den Inwendigen Dienst en de Politie bij onze Hospitalen Ieder, die de bundels Algemeene Orders voor ons Leger van de laatste 10 a 15 jaren doorbladert, zal erkennen, dat er zeer veel is gedaan, om vereenvoudiging te brengen in de voorschriften op het administratief be heer. Gaat hij daarbij insgelijks de Reglementen en Tarieven na, dan (1) Albertus. (2) Achterstallige soldij. 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 406