zoodanige verslagen nopens militaire onderwerpen, welke, naar het gevoelen van den Oorlogsminister, tot het in druk verschijnen, belangrijk genoeg zijn. Door dien maatregel zijn van lieverlede ter kennis van vele officieren gekomen tal van proeven op artilleris tisch gebied, belangwekkende rne- moriën van officieren, die buitenslands eenige militaire commissie ver richtten, zakelijke rapporten omtrent groote manoeuvres, met de daaraan toegevoegde critiek van den bevelhebber. De Minister Van den Bosch heeft het vaderschap dezer nuttige zaak, wier invoering o. i. ook bij het Indisch leger zoude toegejuicht worden door ieder officier, die op de hoogte van zijnen tijd wenscht te blijven. Detacheering en keuring der onderofficieren, die naar den officiersrang in Nederland dingen. Alvorens een onderofficier tot den hoofdcursus toe te laten, moet bij geneeskundig onderzoek andermaal van zijne geschiktheid voor den mili tairen dienst blijken. Op den hoofdcursus geplaatst, zijn de leerlingen vrij van alle korps en garnizoensdienst. Die der laagste klasse gaan evenwel den 15cn Juni terug naar het korps, waarvan zij herkomstig zijn, om tot ultimo September in de compagnie den gewonen dienst te doen en wijders aan de exercitiën en andere practische oefeningen deel te nemen, terwijl de leerlingen der hoogste klasse, die het eerstvolgend officiersexamen zullen bijwonen, alsdan nogmaals aan eene geneeskundige keuring worden onderworpen, ter beoordeeling, of zij nog altijd voor den militairen dienst lichamelijk geschikt zijn. Ondermijning van gezag. Bij het Duitsehe leger is het ten strengste verboden, een officier anders dan met huisarrest te straffen. Eene straf in eenige arrestkamer buitenshuis te ondergaan, stelt zoo' redeneeren de Duitsehe officieren den persoon in quaestie en met hem de officiersuniform bloot aan spotternij van voorbijgangers en van de- wachtdoende soldaten. Het prestige van de epaulet duldt volgens hen zulk eene straf niet. Bij de Nederlandsch-Indiscke armee stelt men een officier in de pro voost aan de hoofdwachtdie door een sergeant gecommandeerd wordt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 410