400 Promotie. Ook bij het Pruisisch leger, dat in de jaren 1861 1867 en 1881 belangrijk uitgebreid werd en in 1864 1866 1870 en 1871 groote oorlogen voerde, gaat de promotie een slakkengang. 2e luitenants van het jaar 1872 hunner benoeming, le luitenants, die 17 jaar ofïiciersdienst tellen, kapiteins van 1870, majoors van 1875, lui tenant-kolonels van 1877 en kolonels van 1876! Met dien tragen promotiegang wil men in verband brengen den weinigen lust, dien de Pruisische jongelingschap in den laatsten tijd betoont, om cadet te worden. In het Belgische leger heeft men eindelijk gezegevierd in zake de in voering eener nieuwe betrekking, die van „capitainc en second' waarmede de promotie-vooruitzichten der infanterie-officieren aanmerkelijk verbeterd zijn. Bij het Nederlandsche leger is het de genie-officieren uitgezonderd, mede treurig gesteld. Men telt daar reeds vele luitenants, die het dienst- kruis XY bezitten. Intusschen beginnen ook de jongste infanterie-hoofdofficieren van het Indisch leger een respectabelen ouderdom te erlangen, nu de oudste kapi tein, adspirant-majoor van dat wapen, reeds meer dan 21 jaren officiers- dienst telt. Een zoo langdurige diensttijd in subalterne rangen is bij een koloniaal leger veel te lang. Zoo oordeelen ook de Britten, volgens wier nieuwe pensioenswet in het leger niet langer mogen verblijven luitenants of kapiteins, ouder dan40 48 majoors oversten of kolonels majoors-generaal en luitenant-generaals of generaals, die ouder dan67 jaar zijn. Veldver sterking skunst. Een paar jaar geleden verscheen van eene zeer bevoegde hand die van den Belgischen luitenant-generaal De Brialmont een „Manuel de fortifi cation de campagne", dik 418 folio's in oct°. en voorzien van 313 tusschen den tekst geplaatste, zeer duidelijke houtsneefiguren. Dit werk kost slechts 3 francs en bevat een uitstekenden leercursus

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 413