409 „Wird der Fallwinkel gröszer als 10°, so prallt die Granate, bezonders „bei weichem Boden und ansteigendem Terrain, sehr leicht gar nicht „ab; vielmehr bleiben die Sprengstücke zum Theil in der Erde stecken „oder werden senkrecht in die Luft geschleudert". De verwachtingen van de uitwerking dezer projectielen, onder die omstandigheden geworpen, kan dus niet groot zijn, en de gesteldheid van het terrein zal die uitwerking hoofdzakelijk moeten regelen. Is het terrein zacht, zoodat het projectiel dieper kan indringen, dan bestaat er groot gevaar, dat die uitwerking zoo goed als niets zijn zal. De ingevoerde schokbuis heeft, zooals ik reeds boven aanmerkte, het worpvuur bij het veld-en bergkauon verbeterd, doordat men daar door tot eene normale wijze van laden is kunnen overgaan. Men heeft dan ook dadelijk voor het bergkanon de noodige proeven genomen, om in verband daarmede eene nieuwe worpstafel zamen te stellen. Deze worpstafel wordt aangegeven in het I. B. O. 187678, bladz. 38, en eene vergelijking met de vorige (zie I. B. O. 187475, bladz. 31.) doet de belangrijke verbetering, die zij heeft ondergaan, treffend in het oog springen. Was men vroeger bij eene constante elevatie van 35°, in verband met drie ladingen, gebonden aan drie afstanden (waarvan de grootste slechts 900 pas), de nieuwe worpstafel verschaft de middelen, om met diezelfde drie ladingen op alle afstanden van 300 tot 1200 pas te werpen, met eene elevatie, varieerende van 10° tot 23°. Verder is men evenwel helaas! niet gekomen, en de worpstafel voor het veldkanon (zie Artillerie-order 1874, No._ 3) Js tot heden onveranderd gebleven, niettegenstaande de veranderde worpstafcl van het bergkanon de overtuigènde zekerheid geeft, dat aan eerstgenoemde geene waarde meer kan gehecht worden. Vu men, door de invoering der schokbuizen, er bij het bergkanon tevens toe is kunnen overgaan, om de elevatie belangrijk te vermin deren, vermeen ik, dat ook de uitwerking van het worpvuur bij dien vuurmond belangrijk moet zijn vermeerderd. Wel blijkt, dat onder 25° elevatie de projectielen nagenoeg altijd in den grond blijven steken, maar de maximum-elevatie, die volgens schootstafel 8cm Berg thans niet meer dan 23° behoeft te bedragen, geeft het recht te vermoeden, dat, althans tot op 1100 pas (elevatie 20°), de meeste projectielen

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 422