410 - nog een sprong zullen maken. De aard van het terrein zal hierin zijn invloed moeten doen gelden. Wordt werkelijk dit effect verkregen, dan is de uitwerking van de aldus geworpen granaat voldoende gewaarborgd. Het projectiel toch springt gewoonlijk eerst 10 pas na den aanslag, en is dan juist op zulk een afstand boven den grond, dat eene goede uitwerking naar alle zijden kan verwacht worden. Eene voorwaarde echter doet zich nog hierbij voor. De springlading moet groot genoog zijn, niet alleen om het projectiel te doen éclateeren, maar tevens om de stukken voldoende percussiekracht te verschaffen. In dit opzicht toch ver keert de geworpen granaat in geheel andere omstandigheden als de geschoten granaat. Bij laatstgenoemde is de trefsnelheid voldoende groot, om, ook na den aanslag, aan de stukken van het geéclateerde projectiel voldoende percussiekracht te geven, om in de gewenschte richting te werken. Bij de geworpen granaat is niet alleen de trefsnelheid belangrijk min der, maar wordt deze, tengevolge der belangrijk grootcre invalshoeken, door den aanslag ook naar verhouding in veel grootere mate vermin derd. Ook is in dit geval het doel, waarop de granaat behoort uitwer king te hebben, niet alleen voorwaarts gelegen, maar strekt het zich dikwijls naar alle zijden om het springpunt van het projectiel uit. Brengt het belang mede, dat bij het schieten de verspreiding der spring- stukken kegelvormig plaats heeft, de doelen die worpvuur wenschelijk doen zijn, maken tevens een bolvormige verspreiding der springstukken verkieslijk. Dit is nu wel niet in werkelijkheid te verkrijgen, maar eene soort gelijke werking wordt, bij voldoende sterke springlading, toch beko men, wanneer het projectiel bij het werpen niet in den grond blijft steken. Proeven, in die richting genomen, zullen van groot belang zijn, daar alleen op die wijze over de goede uitwerking van het worpvuur bij het bergkanon kan geoordeeld worden. Niet onwaarschijnlijk zal men opmerken, dat in den regel het doel, waarop geworpen wordt, aan het projectiel hindernissen, boven den grond verheven, zal aanbieden, en dat zoodoende eene vervroegde springwerking kan verkregen worden. Men stelle zich daarvan echter niet te veel voor. Deze hindernissen zullen zich wel in den regel

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 423