413 Het doel der veldbatterijen in aanmerking nemende, dat is, dat zij in hoofdzaak dienen voor het bestrijden van Europeeschen vijand, zal bij het veldkanon het worp vuur zeker wel tot de uitzonderingen behooren, maar blijft de geschiktheid van den vuurmond tot dat vuur altijd een belangrijk gunstige factor, die niet verwaarloosd mag worden. Het doel der bergbatterijen, die bijna uitsluitend tegen Inlandschen vijand worden aangewend (I. B. O. 1874-75, bladz. 1) maakt echter, dat bij dezen vuurmond het worpvuur nagenoeg evenzeer als het gewone vuur op den voorgrond treedt. Bij de tegenwoordige inrichting onzer bergbatterijen, die nog uit sluitend uit getrokken niet gedragenkanons bestaan, kan zich bij een oorlog tegen Inlandschen vijand allicht de omstandigheid voordoen, dat terreinsbezwaren het onmogelijk zullen maken, om de vuurmon den daar te brengen, waar zij eene geschikte stelling zouden vinden, om hun vuur te openen. Men vergete niet, dat het tegenwoordige bergkanon nog altijd eene spoorbreedte van 0.725 meter heeft. In die omstandigheden heeft men de beschikking over de tot de bergbatterijen behoorende mortieren. He Coehoornmortïev, die volgens den lansbreker voor het stalen berggeschut (De Artillerie van het Nederlandsch-Jndische veldleger; Tnd. Mil. Tijdschr. 12e jaargang, N° 6) geheel op den achtergrond komt, wat - worpsverheid aangaat, en wier indeeling bij de batterijen, volgens hem, niet meer op goede gronden verdedigd kan worden, komt dan op den voorgrond. Ik zal de laatste zijn, om den Bronzen CWmornmortier van 12cm als een goeden vuurmond te roemen. Hu evenwel door X. in dit tijdschrift op zulk een minachtende wijze over dezen, toch inderdaad hoogst nuttigen vuurmond is geschreven, kan ik niet nalaten, bij de behandeling van het worpvuur der veld- en bergvuurmonden, een oogenblik bij die mortieren stil te staan. Het gewichtige onderwerp, door hem zoo vluchtig behandeld, had grondiger en degelijker studie verdiend. X. vindt in de dringende noodzakelijkheid, om de vier mortie ren Br. Coelioorn van 12cm per batterij te doen vervallen, aanlei- Wordt verwezen naar de aanteekeningen betrekkelijk de geschiedenis van het Indische materieel in den I. I. I. Hoofdst. III, bl. 108,—

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 426