415 6 Mortieren Br. Coehoorn van 12cm met blok 3 paarden 36 Munitiekisten Draagbare tot 12™ Mr. voor granaten 18 id. 6 id. id. id. voor lichtkogels 3 id. Alzoo totaal voor het transport der mortieren en de daarvoor benoodigdo munitie: 24 paarden. Voor eene sectie bergkanons van 8™ met de daarvoor benoodigde munitie worden voor het transport vereischt: 2 Kanons Br. Getr van 8™ Berg 4 paarden 24 Munitiekisten Draagbare tot 8™ voor Kartets en puntprojectielen 12 paarden 2 Munitiekisten Draagbare tot 8™ voor lichtkogels 1 paard Alzoo totaal 17 paarden. X. is evenwel niet de eerste, die vóór de vermeerdering van het aantal kanons en de afschaffing der mortieren bij de bergbatterjjen is. Zou hij ook kunnen zeggen, welke gevolgen het Gouvernemcnts besluit dd°. 18 Februari 1877, No. 2, heeft gehad? En toch ver moed ik, dat de motieven, die tot dat G. B. hebben geleid, wel duidelijker en degelijker zullen zijn geweest, dan die door hem zijn aangevoerd. Zoolang wij door de oplossing van de hangende muildierquaestie niet tot een bergartillerie zijn gekomen, die naar willekeur kan getrok. ken of gedragen worden, en hierdoor in de mogelijkheid zijn het bergka- non overal te brengen waar de infanterie komen kan, zoolang acht ik de Coelioornmortier een voor de bergartillerie onmisbaren vuurmond. Maar, dat spoedig het oogenblik daar moge zijn, dat, door voldoe ning aan dezen eisch, de Coehoormnortier uit de uitrusting der bergbatterjjen zal kunnen weggelaten worden, en deze dus, vooral in haar munitietransport, belangrijke vereenvoudiging zullen kunnen ondergaan, dat wensch ik van ganscher harte. Banjoebiroe, 4 April 1882. Jon. C. Veenhuijzen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 428