- 434 - mers leest men in het extract uit het journaal van den Generaal V. S. nergens, dat de Gouverneur-Generaal niet naar Buitenzorg vertrok. Ten onrechte spreekt de Heer P. daarom van „de gelouterde waar heid van het dagboek." Toch roept de laatste victorie. Hij heeft de Javasclie Couranten van den 1" tot den 15" Mei 1874 ingezien en daaruit is hem gebleken, dat de Gouverneur-Generaal in den voormiddag van den 7n naar Buitenzorg vertrok en in den voormiddag van den 9" van daar terugkeerde. Blijkbaar heeft de Generaal V. S. zich dit niet herin nerd, want ik herhaal de woorden van den Heer P. „na verloop „van acht jaar kan het niet vreemd voorkomen, dat de gebeurtenissen „eenigermate in elkander vloeien." Maar en dit heeft de Heer P. vergeten mede te deelen, immers vestigt hij er niet de aandacht op de dagteekeningen van den 7n tot den 9" Mei 1874 hebben met de quaestie evenmin iets te maken als de dagteekening van den 15n Mei, welke laatste het den Heer P. moeilijk valt na te gaan, wat die er bij doet. De quaestie'loopt over het gebeurde van den 2n toten met den 5" Mei, en toen de Generaal V. S. mag den Heer P. wel dankbaar zijn, dat hij de goedheid heeft gehad, dit door zijne mededeelingen uit het officieele blad te staven is de Gouverneur- Generaal niet naar Buitenzorg geweest. De vergissing van den Ge neraal V. S. staat geheel buiten de zaakdie van Heer P. echter niet. Zietdaar het onderscheid. Dat de Gouverneur-Generaal eerst den 7n naar Buitenzorg ging bewijst, dat het verhaal, voor welks juistheid de Heer P. instaat, onjuist is. Dit is 't, waarop het aankomt; niet op de beantwoording der vraag, of de Gouverneur-Generaal twee da gen nadat het incident was afgeloopen, al dan niet naar Buitenzorg vertrok. Bij het doorbladeren van het geschrift vau den Heer P. trok de met vet kapitaal gedrukte zinsnede, op bladz. 34, mijne aandacht. Ik las wat daarop volgde en betreurde het, dat de Heer P. de juistheid van het journaal van den Generaal V. S. in verdenking brengt, door te trachten, het publiek te doen gelooven, dat daarin voorkomt, dat de Gouverneur-Generaal op den 7n Mei 1874 niet naar Buitenzorg vertrok. Tevens betreurde ik het, dat de Heer P. tracht zijne lezers in den waan te brengen, dat de Generaal V. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 447