81 - men niet zeggen aan de paarden te Atjehdie reeds vroeger en ook tegenwoordig door groote marschen bewijzen van het tegendeel leve ren. Die paarden zien er, niettegenstaande hunne zware diensten, nog goed uit. Ook de te Salatiga plaats gehad hebbende proefmarfflienin de maanden Augustus en September van het vorige jaar, hebben doen zien, dat onze Indische veldeskadrons hun naam verdienen. Dat er paarden werden aangetroffen, die na geruimen tijd wel wat geflan keerd waren, is natuurlijk. Die marschen, welke 2S Augustus mot afstanden van 20 kilome ter begonnen, werden van lieverlede grooter, totdat men een maand later 60 kilometer per dag aflegde. Twee dagen per week werd gerust, de overige dagen gemarcheerd. Xa kennisname hiervanzal men toch niet willen bewerendat zulks vertroeteling te noemen is. Wat verder het baden aangaat, is de Schr. slecht ingelicht. De cavaleriepaarden te jS'alatiga baden wel, n. 1. eens in de week inde rivier, op Donderdag. Dat er schimmels en valken in den troep worden aange troffen is, mijns inziens, zeer verklaarbaar. In Europawaar de paarden in tamme stoeterijen worden gefokt en dus op kleur kan worden gelet, is het mogelijk sommige kleuren te weren. In Indië daarentegen, waar men niets dan wilde stoeterijen heeft en waar de voorziening in een voldoend aantal troepenpaarden reeds bezwaarlijk wordt, moot men zich bepalen tot het opkoopen van alle aan de markt gebracht wordende paardendie aan bouw enz. voldoen. Wanneer later (we willen zulks hopen) in de Preancjer op de stoeterij van den Heer Von Splinter een voldoend aantal troepen paarden zal,worden geteeld, zal men op kleur kunnen letten, daar ik mij overtuigd houd, dat die inrichting een half wilde stoeterij zijn zal én men de kleuren bij elkander zal weten te brengen. Het vreemde verschijnsel verder, dat de officierspaarden zooveel levenslustiger, vuriger enz. zijn dan de overige troepenpaarden, moet niet worden gezocht in minder gaba of poetsen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 44