32 De officieren hebben de keuze uit stallen vol paarden en kiezen zich de 2 besten er uit. Ook mag men niet over het hoofd zien, dat het officierspaard beter wordt gereden, altijd dezelfde hand op de lagen voelt en steeds het zelfde gewicht draagtterwijl het troepenpaard heden wordt gereden door een goed ruiter, morgen door een middelmatig ruiter en over morgen door een nog in dressuur zijnde recruut. Die manschappen zijn niet even zwaar, hebben niet dezelfde hand, enz. enz., honderd zaken, te veel om op te noemen. Of zulks op het paard inwerkt, wil ik aan het oordeel van den lezer overlaten. Over het poetsen zij Schr. verder gerust. Nieuw aangekochte paarden worden te Salatiga de drie eerste weken slechts met een van padiestroo vervaardigd bosje afgeveegd. Laat de huid, of liever de mindere of meerdere gevoeligheid, zulks toe, dan gaat men over tot poetsen met borstel en kamdoch paarden, die blijken geven nog gevoelig te zijn, worden slechts op die deelen geroskamd, waar de huid zulks toelaat. Een en ander geschiedt onder toezicht van officieren en kader, die toch, vooral de eersten, wel speciaal zullen letten op de behande ling van het jonge paard. Vergis ik mij niet, dan wordt bovendien bij de Cavalerie nog minder gepoetst dan bij de Artillerie; het Cavaleriepaard is deugd zaam, sterk en tegen alles bestand. De bewijzen zijn te Atjeh geleverd; een ieder, die in de gelegenheid was zulks te zien, zal het met mij eens zijn, dat die paarden niets te wenschen overlieten. Zooals het poetsen bij de Cavalerie wordt voorgesteld, zou men, niet beter wetende, gelooven, dat de paarden bij dat wapen half gestroopt worden. Het tegendeel is waarze worden goed verzorgd en gevoed en zooveel gepoetst als tot een goede huidswerking noodig is, daar deze in zulk een nauw verband staat met de spijsvertering. Wat geneesmiddelen op de buitenposten aangaat, zijn wij het met den Schr. in zoover eens, dat het beter zoude zijn, die gratis te ver strekken, onder bijvoeging van gebruiksaanwijzing.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 45