447 schuld te willen geven van hetgeen anderen misdedend. w. z. den aangevallenen zelfs hot recht van verdediging te ontzeggen. Waarom moesten de grievendie men ten rechte of ten onrechte meende te heb ben tegen den Gouverneur-Generaal Loudon worden verhaald op diens vriend, den Generaal V. S., die met al 't gebeurde niets te maken had. Bij het inzien der brochure van den Heer P. werd mijne aan dacht nog getroffen door het woord indagingvoorkomende op bladz. 43, zulks in verband met de bewering van dien Sclir. dat de Generaal V. S. don kapitein V. _D., zesmaal voor de Militaire Willemsorde voordroeg, waarvan eens voor de 3° klasse. Wat be treft die indagingde Heer P. kan ze gerust bij deurwaarders- exploit doen herhalen. Beter dan iemand moet hij wetendat er nooit aan zal en kan voldaan wordenom de eenvoudige reden dat de Regeering nooit toestemming zal geven, dat de inhoud van geheime stukken wordt openbaar gemaakt, omja, omdat de Heer P. den Generaal V. S. heeft ingedaagddat te bewerken. Maar zeker is het, dat ieder officier te Bataviadie evenals de Heer P. inzage heeft gehad van den door den laatsten bedoelden voordrachtstaatwanneer men hom vraagt of V. I). werkelijk vijf malen voor de Militaire Willemsorde 4e klasse is voorgedragen, antwoordt: „praatjes." De kapitein V. D. is maar eens voorgedragen, en wel tot Ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse, met gelijk tijdige verheffing tot de 3e klasse, tevens met vermelding van al de feiten (zes in getal), waarvoor die onderscheiding is verdiend. Dat klopt ook met artikel 12 van het Reglement op het toekennen der Militaire Willemsordewaarin men leest, dat het kapittel, naar mate van de uitstekendheid van de daad, zal adviseeren tot het be- loonen derzelve met het ordeteeken der eerste, tweede, derde of vierde klasse. Yan meer den één advies, wanneer gemeend wordt, dat eene hoogere dan de vierde klasse verdiend is, is daar geen sprake. In het door den Heer P. aangehaalde artikel 15 wordt ge sproken van de benoeming, niet van de voordracht, en zelfs de eer dere benoeming tot Ridder der 4 klasse geschiedt slechts één maal, niet vijf malenzooals de Heer P. het wil doen voorkomendat bij de voordracht van V. D. tot Ridder der Militaire Willemsorde is

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 460