453 vaii alle zonden door hem, als civiel bestuurder, volgens Gouver- neur-Generaal en Minister van Koloniën, bedrevenalleen betreuren wij het, dat het tevens een onnoodigen en ongewenschten aanval be vat tegen den generaal Van Swieten. Het eigenlijke verweerschrift beslaat slechts 67 bladzijden, terwijl de overige geoccupeerd worden door 31 toelichtingen, even zooveel bijlagen en een aanhangsel, waar in de Generaal zijne wijze van oorlogvoeren toelicht. De Memorie behandelt in hoofdzaak twee onderwerpen„de ver wijdering van den Luitenant-Generaal Van der Heijden uit Atjeh, en de beschuldiging van wreedheid van het Atjehsche legerbestuur"beide onderwerpen staan volgens den Generaal in nauw verband met elkaar, daar de beschuldiging eene rol speelde bij de verwijdering. In zijn adres nu vraagt de Generaal aan de Tweede Kamer, eene enquête in te stellen naar de wreedheden, die hem direct of indirect zijn ten laste gelegd. De Nota van Inlichtingen, door den Minister van Koloniën Baron Van Goldstein, bij brief van den 17Jen April 1882, der Tweede Kamer aangeboden, heeft ons niet voldaan, want de Minister heefc wel inlich tingen verstrekt, doch daarbij de Memorie zoo goed als buiten beschou- wing gelaten en gedaan alsof deze niet bestond. Doch we konden na de redevoering, door den Minister gehouden in de zitting van den 20sten Maart 1882, ook niet verwachten, dat door hem op alle punten de noodige inlichtingen gegeven zouden worden. De Minister toch zeide aan 't slot zijner speech„Daarentegen ben ik de leden der Kamer erkentelijk, die wel de moeite hebben genomen om op enkele punten de aandacht van de Itegering te vestigen, want eene Memorie van ongeveer 400" 't zijn er, met de bijlagen, nog geen 300 „blad zijden druks aan den Minister toe te zenden met verzoek om inlichtin gen, is nog al veel van hem gevergd. Ik wil dan ook dadelijk, bijaldien de conclusie mogt worden aangenomen, aan de Kamer verklaren, dat ik wat uitgebreidheid betreft, op verre na niet wedijveren zal met het stuk, waaromtrent inlichtingen worden gevraagd. Ik moet er bijvoegen, dat ik zelf bij die inlichtingen sommige punten, door leden genoemd, zal moeten voorbijgaan, als niet in staat tot het verschaffen van eenig licht. De heer Keuelienius noemde eene opdragt van den Gouver neur-Generaal aan den heer der Kinderen en verlangde overlegging 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 466