454 van den brief. Ik heb dien brief nooit gezien liet was een parti culier schrijven." [Let wel, lezershet was een particulier schrijven]. De Kamer vroeg bij monde van den Heer Keuchennis overlegging van het rapport van den Inspecteur Stibbealle stukken betreffende de zaak Cenin; alle stukken betreffende de zending en opdracht van den Gouverneur-Generaal aan den Regeeringscommissaris mr. Der Kinderen; afschrift van den brief van den G. G. aan Mr. der K., waarbij voor dezen in schrift gebracht is de boodschap, die hij zich belastte aan den Generaal over te brengen; alle klachten bij den Gouverneur-Generaal iugekomen omtrent generaal T an der Heijden terwijl de Heer De Casembroot overlegging verzocht van de notulen der vergadering van den Raad van Didiè op 11 September 1880. Verder werd opheldering gevraagd omtrent het besluit van Januari 1880, waarbij aan generaal Van der Heijden de rang verleend werd van Luitenant-Generaal, met de vrijheid tevens, om binnen den tijd van twee jaren zijne betrekking neder te leggen, onder genot van het aan de betrekking van Luitenant-Generaal verbonden pensioeninlich tingen omtrent de behandeling, die de dwangarbeiders in Atjeli onder vinden en de willekeurige maatregelen, die ten hunnen aanzien worden toegepast. En welke waren nu de stukken en welke de inlichtingen, die de Minister der Kamer aanbood, om te strekken tot opheldering zijner verdachtmakende praktijken op den ÏS^11 November 1881 en tot weer legging van het door den generaal Van der Heijden geschrevene? De notulen van de buitengewone vergadering van den Baad van Didie op 11 September 1880; eenige voorbeelden, gegrepen uit het archief van het Departement van Koloniën, om het minder gunstige oordeel van den Gouverneur-Generaal over het politiek beleid van generaal Van der Heijden toe te lichteneen kort extract uit de officieele depêche van 3 December 1879, tot opheldering dienende van de voordracht en benoeming van den generaal Van der Heijden tot Luitenant-Generaal; opgave van het doel der zending van den gouvernements-commissaris mr. Der Kinderen naar Afjeli (organisatie van het rechtswezen en tevens van de daarmede zoo nauw samen hangende politie te ontwerpen)een brief (1) van den oud-Gouverneur - (1) Officieel? Semi-offieieel? of ook particulier?

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 467