- 469 Met veel genoegen nam dus de Gouverneur-Generaal kennis van de weigering van den Generaal, om het verzoek tot ontslag te doen. Z. E. had geen bezwaren, den Generaal nog eenigen tijd als gouverneur te Atjeh te laten, niettegenstaande deze hij doorgaande waar neming ongeschikt was bevonden voor het civiel bestuur. Hoe de Gouverneur-Generaal de verantwoordelijkheid heeft durven torschen, 0111 een ongeschikt persoon nog ruim 13 maanden de gewich tigste betrekking in geheel Indië te laten vervullen, blijft ons een raadselof het moest zijn, dat die beweerde ongeschiktheid toch niet veel om 't lijf had en eerst later er met de haren is bijgesleept, om de handelingen van den Gouverneur-Generaal te kunnen verde digen. De in de Hollandsche couranten verspreide berichten omtrent de benoeming van den heer Van der Hoeven tot civiel Gouverneur gelieve U als loutere praatjes te beschouwen. Mijn voornemen is steeds geiueest geene beslissing te nemenzondpr dienaangaande met U in overleg te treden. Zooals we op bhlz. 466 reeds hebben gezien, was de Heer Van der Hoeven in diezelfde maand te Batavia teruggekomen, na slechts zes a ze ven maanden in Europa geweest te zijn, en had deze zich zoowel in Bede) land als op zijne terugreis onbewimpeld over zijn aanstaand gou verneurschap uitgelaten. Volgens generaal Van der Heijden hield de Heer Van der Hoeven bij zijne aankomst te Kota-Badja21 Februari 1880, in tegenwoordigheid der voornaamste plaatselijke autoriteiten eene korte redevoering, welke aan alle aanwezigen den indruk gaf, dat Zijn Hoogedelgestrenge zeer bepaaldelijk zwanger ging van het denkbeeld, om spoedig in 's Generaals plaats te treden. Yoegt men hier nog bij, dat de Heer Van der Hoeven nog in dezelfde maand van terugkomst tot gouvernements-commissaris voor de oiganisatie van het gewest Atjeh en Onderhoorigheden benoemd werd en naderhand, al is het ook 13 maanden later, wel degelijk gouverneur weid, dan is het duidelijk, hoe men do voorstelling moet beschouwen van „loutere praatjes", die de G. G. gaf aan die loopende geruchten. Bovendien is uit dienzelfden brief van 21 Januari 1880 op te maken, dat de Heer Pruijs van cler Hoeven naar Indië is terugge roepen (zooals wij later vernamen: per telegram). 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 482