ling wordt gegrond, alle even billijk? dat is een vraag, die ik mij zeiven heb gesteld, en die ik heb getracht te beantwoorden. Volgens de verschillende verslagen der gehouden-practische oefe ningen in de laatste drie jaren, treden als veronderstelde hoofdrede nen van het minder goede resultaat der granaatkartetsen op den voorgrondongelijke brandtijden der zundertjes, en twijfel aangaande de juistheid der verdeelingen van de tempeerschaal. Ik zal mijne beschouwingen bepalen tot het veldkanongenoeg zij het aan te teekenen, dat wat bij dit kanon zal worden opgemerkt, bij het bergkanon zeker markanter zou te voorschijn komen. Bij zondere oorzaken zijn echter daar, waardoor voor het veldkanon meer gegevens voor eenigszins juiste berekeningen voorhanden zijn. Wat is het doel van de granaatkartets? In het handboek van Seyffardt en van Pesch, deel III, bldz. 56, vinden wij die vraag voldoende beantwoord, n. 1.: om dezelfde uitwerking als van kar tetsen op grootere afstanden te verkrijgen, terwijl hot doel van de kartets is, om op korte afstanden eene groote uitwerking op levende doelen te hebben. Het gebruik van de granaatkartets te velde dagteekent eerst van het laatste tiental jaren. Een van haar voorvechters, de toenmalige (1872) kapitein der Duitsche Artillerie Von Sichart, zegt: „Die „Wirkung des Shrapnelschusses muss der Construction des Geschos- „ses nach eine bedeutend grössere sein, wie die Granatwirkung, wenn „die Schussart richtig augewendet und ausgeführt wird." Evenwel, niettegenstaande aan deze laatste voorwaarden onweer legbaar is voldaan geworden, heeft de practijk in de laatste drie jaren getoond, dat ten onzent de uitwerking van de granaat betere uitkomsten oplevert dan die van de granaatkartets. Om de oorzaken hiervan optesporen, gaan wij de beide projectielen onderzoeken en vergelijken. De granaat en granaatkartets tot 8em zijn uitwendig volmaakt ge lijkvormige lichamen; het eerste projectiel heeft echter een gewicht van 4 kgr., terwijl dat van laatstgenoemd projectiel 5 28 kgr. be draagt. Op bladzijde 69 van het Indisch Beknopt Overzicht 1874—IS75, vindt men voor de aanvankelijke snelheid van het veldkanon van

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 48