481 Kinderen, en eerstgenoemde verdient volgens ons gevoelen het meeste geloof. Wanneer het juist is dat, gelijk mr. Van Lansberge in bedoelden brief zegt, oude vriendschap mr. Der Kinderen met den Generaal verbond, hoe heeft dan gene er toe kunnen besluiten, eene poging aan te wenden om den Generaal een dusdanig geformuleerd verzoek om verlof te doen indienen. Dat hij was de meest geschikte persoon voor 't overbrengen dier geheime boodschap, niet alleen, maar ook om door schoonschijnende drogredenen en vleitaal den Generaal tot het doen van bedoeld verzoek over te halen, willen wij gaarne aannemendat de wil beter is geweest dan de uitkomst kan men echter niet betreuren. Dat mr. Der Kinderen het overbrengen van 's Landvoogds wensch eene onaangename boodschap vond, kan waar zijn, maar even waar is het dan, dat hij zich maar al te willig liet gebruiken niet alleen voor boodschapper, maar ook voor dwarskijker. Overal waar hij maar kon, trachtte hij toch door slinksche vragen niet alleen den beheerder der dwangarbeiders, den kapitein Schulmaijer, maar ook anderen officieren, particulieren, ambtenaren en zelfs Atjelisclie hoofden mededeelingen te ontlokken, die tegen den Generaal of diens bestuur konden ge tuigen. Zelfs ontzag hij zich niet, zoo lezen wij eveneens in de Memorie, bij sommige Atjelisclie hoofden en aanzienlijken pogingen te laten aanwenden, om hen over te halen, den Gouverneur-Generaal het verzoek te doen, om een civiel gouverneur in plaats van generaal Van der Heijden naar Atjeli te zenden. Wat betreft de oude vriendschapdie, volgens den Landvoogd, tusschen mr. Der Kinderen en den Generaal bestond, zegt deze in zijne Memorie, het volgende: „Yooraf zij aangeteekend, dat ik den Heer „Der Kinderen toen nog weinig kende. Ik had hem vroeger, tijdens „ik te Batavia in garnizoen was, wel meermalen op receptiën bij „Legercommandant of andere autoriteiten dan wel in de Loge ont- „moet, doch nooit zijn huis gefrequenteerd." Aan het vriendschappelijk gevoel, dat mr. Der Kinderen dan voor den Generaal koesterde, is hij in ieder geval niet getrouw gebleven. Godbeware ons voor zulke oude vrienden! Aangenomen dat er geen verband bestaat tusschen de invoering'

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 494