510 alias Kassim, gedurende liet door hem naar den diefstalwaarvan zij verdacht werdeningesteld onderzoekrottanslagen te hebben toegediend. Met zekeren ophef deelde hij mededat de toegebragte slagen behoor lijk waren verantwoord! Hiermede bedoelde hij dat de slagen in hel strafregister waren genoteerdzoo wel als de overtredingenwaarvooidie slagen waren opgelegd. De luitenant-kolonel chef van den staf, Gf.y van Pittius, had, volgens zijn beweren, op zijn verzoek het strafregister na gezien en hem geschreven dat alles behoorlijk opgeteekend was. De eerste maal had hij de drie delinquenten ieder 20 rottanslagen doen toedienen, omdat hunne kleeding niet geheel overeenkomstig het model was, den volgenden dag, omdat zij, toen hij zijn onderzoek naar den diefstal wilde voortzettenniet op de plaats waar zij te werk gesteld waren, wer den aangetroffen, en den derden dag was o. a. Loedjan gestraft, omdat hij bij den aanvang van het onderzoek gespogen had en ook met het grint (de man zat voor hem op den grond) gespeeld en dit opgeworpen en opgevan gen had. „Aannemende dat de redenen van het toedienen der slagen inderdaad in de opgegevene hebben bestaan, het tegendeel daarvan zal, nu de ge- slagenen overleden zijn en de mandoers die de slagen hebben toegebragt dwangarbeiders zijn, die bij veroordeeling in den ketting niet onder eede gehoord kunnen wordenniet te bewijzen zijn, dan ligt het toch voor de hancl, dat Loedjan c. s. dat herhaaldelijk slaan, hetwelk gedurende het onderzoek heeft plaats gehad, niet aan de door hen gepleegde geringe vergrijpen zullen hebben toegeschreven, doch wel om hen eene bekentenis af te persen, zoo als zij voor officieren-commissarissen hebben opgegeven. Het feit dat Kauffmann drie dagen achtereen de zwaarste straf, die hij opleggen konde (20 rottingslagen), op dezelfde personen heef t toegepast, om de aangevoerde redenenkenschetst mijns inziens den man reeds vol doende en maakte, naar mijne meening, een nader geregtelijk onderzoek naar de al of niet waarheid der geruchten allernoodzakelijkst Bij oppervlakkige lezing van het bovenstaande zou men ligtelijk kun nen meenen, dat tusschen al deze op elkander volgende teiten slaan, opneming hospitaal, opsluiting praeventive gevangenis, overlijden, onmo gelijkheid van onderzoek causaal verband bestaat. Ter voorkoming van misverstand dient liet volgende to worden mede gedeeld. De dwangarbeiders werden geslagen den 23ston Junij 1880 en volgen den dag of dagen (15); alleen Loedjan werd den 27sten Junij opgeno-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 523