511 men in het hospitaal; zijne wonden waren reeds op 29 Juni niet beden kelijk; hij is volkomen hersteld, (5 J, 50) doch stierf den 15den October 1880 aan de gevolgen van vulnera en berri-berri (79). Assan, opgenomen in het hospitaal den 4den September, stierf 8 September ten gevolge van berri-berri (78). Someujo, opgenomen den 16den Augustus, stierf den 24sten daaraanvolgende (5 N.). Of deze lieden hunne laatste ziekte in praeventive hechtenis hebben opgedaan, blijkt nietdo gevangenis, hoezeer uitstekend ingerigt en zeer zindelijk, scheen, ten gevolge van onbekende oorzaken, zeer ongezond; (50, 64, 68 en elders) doch dit is voorzeker niet aan den heer Kauffmann te wijten. De gestorven dwangarbeiders konden geen inlichtingen geven na hun dood; dit is zoo. Doch vóór dat tijdstip hebben zij, in eene uitvoerige instructie, alles verklaard wat zij wisten, en wel in tegenwoordigheid van den auditeur zeiven. Nu deze en de procureur-generaal twijfelen aan de schuld der geslagen dwangarbeiders, behoort het verslag nog met het volgende uit de instructie te worden aangevuld. Twee der dwangarbeiders zijn bij hunne bekentenis blijven volharden (5 D, D1Die bekentenis ging gepaard van eene opgave van omstan digheden, die niet slechts van elders bekend waren, maar die gedeeltelijk ook eerst na de bekentenis aan hot licht zijn gekomen en tijdens het afleggen der bekentenis alleen aan de daders bekend konden zijn (5 D, Divergeleken met 5 E, F.) Daar de derde, Loedjan, op zijne bekentenis is teruggekomen (5 Dn), is tegen hem minder bewijs. Evenwel wordt hij niet alleen door zijne medepligtigen beschuldigd (5 D, Di), doch er zijn ook zeer bezwarende getuigenissen tegen hem (5 Gf, H, J.) Aan hunne schuld, althans aan die der beide eerstbedoelde verdachten, kan redelijkerwijze niet worden getwijfeld. Do verdachten geven zelve op, dat zij door dwang tot bekentenis zijn gebragt. Uit de instructie blijkt evenwel ook, dat zij dit gedaan hebben, nadat do auditeur-militair, vernemende dat zij geslagen waren, hun ge vraagd heeft of dit niet geschied was opdat zij zouden bekennen. (20) De auditeur zeide zelf dat hij dit enkel gevraagd heeft, ten einde te zien of er verzachtende- omstandigheden waren aan te voeren (43)een der officieren-commissarissen, met het onderzoek belast, heeft bezwaar ge maakt om hiermede voort te gaan, omdat het hem voorkwam, dat men meer tegen Kauffmann dan tegen de drie verdachten instrueerde (20). De Heer Kauffmann ontkende ook in de instructie ten sterkste het

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 524