aanslag plaats heelt. De granaat is dan dus in de klimmende tak van zijn tweeden boog, en de as van den verspreidingskegel is dus opwaarts gericht. Vooral bij doelen met eenige diepte is bet hierdoor verkregen voordeel belangrijk. Als vol projectiel toch werkende, verkrijgt de granaat nu een bestreken ruimte van ongeveer meer dan vroeger, terwijl daarna vooral de benedenste helft van den verspreidingskegel van groot belang is, en tot op belangrijken afstand achter het doel, daar opgestelde afdeelingen schade kan toebiengen. Maar ook juist deze laatste omstandigheid is oorzaak, dat zelts belangrijk te kort gaande granaatschoten, toch eene verrassende uit werking op het doel veroorzaken. Is tot heden wel de noodige aandacht geschonken aan de be langrijk gunstiger springuitwerking, die, sinds de invoering van schokbuizen, de granaat tegenover levende doelen heeft verkregen.-' Wat de militaire literatuur mij dienaangaande heeft doen zien, heb ik reden dit te betwijfelen. De granaatkartets algemeen eenmaal in beginsel tegen levende doelen aangenomen zijnde, heeft men, trachtende dit projectiel zooveel mogelijk te volmaken, aan de gun stiger geworden werking van de granaat met die aandacht geschon ken, welke zij verdient. De verhouding ten voordeele van de granaat zal, bij gebruik van eene goede tijdbuis bij de granaatkartets, omgekeerd evenredig zijn met de trefkans van den vuurmond. Van daar dat bij de geringe trefkans van onzen veldvuurmond, die voordeelige verhouding groot is. Welk een ongunstigen invloed eene groote lengtespreiding op het granaatkartetsschot moet hebben, waar een tijdbuis na een bepaalden vluchttijd in verhouding tot een zekeren afstand op een bepaalde hoogte de werking moet veroorzaken, is duidelijk. Naarmate de lengteafwijking geringer wordt, wordt ook de goede werking van het granaatkartetsschot zekerder. Bij het beschieten van levende doelen zal de uitwerking van de granaat, ten gevolge van de aanwending van schokbuizen, echter geenszins zoo belangrijk toenemen door de meerdere trefkans. Intusschen heeft men getracht, de als zeer ongunstig bekend staande tijdbuis, die voor de granaten reeds door een uitstekende schokbuis

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 52