523 Van dit misbruiken der dwangarbeiders door officieren zoowol als door anderen haalt de heer Stibbe merkwaardige gevallen aan. In het strafregister bevond hij dat steeds 12 of 20 rotanslagen gegeven werden; het eerste halfjaar 1880 gemiddeld 20 per dag. Politioneel gestrafte Atjehers, wier ontvlugting gevreesd werd, sloot men op in het kettingkwartier en behandelde men evenals de dwangar beiders door ze met den langen of kogelketting te belasten. Deze maatregel noodig omdat ontvlugte Atjehsche gevangenen, naar hunne kampongs teruggekeerd, als heiligen worden beschouwd en dan hunne landgenooten tegen ons opruijen was reeds onder generaal-majoor Pel ingevoerd. (72) Intusschen, de procureur-generaal vertrouwde het rapport van mr. Stibbe, waarin eene buitengewoon warme lofrede op den heer Kauffmahn voorkomt, niet, en stelde zelf een onderzoek in. Het verslag zegt dienaangaande Ten einde de betrouwbaarheid der te Atjeh gehoorde dwangarbeiders te onderzoeken, verzocht ik den adsistent-resident voor de politie te Padang om met de meeste om- zigtigheidbij de dwangarbeiders aldaar, die te Atjeh waren geweest, een onderzoek te doen instellen, naar de behandeling aldaar ondervonden Genoemde ambtenaar zond mij daarop de processen-verbaal van verhoor Deze processen-verbaal zal ik niet mededeelen, omdat het dwangarbeiders betreft die vroeger te Atjeh zijn geweest, en het mogelijk is dat hunne verklaringen niet geheel onpartijdig zijnIk ga nu verder voort. Hierop werd mij bij missive dd. 17 Mei jl., litt. E, geheim, medegedeeld dat de bedoelde personen allen hadden verklaard geen bepaalde namen van andere personen te kunnen opgeven, die de door hen te Atjeh ondergane strafoefening hebben gezien, daar het personeel der dwangarbeiders zoo herhaaldelijk verwisseltdat zij niet met zekerheid kunnen opgeven wie daarbij tegenwoordig waren/ en dat zij verklaarden dat het op leggen van straffen, zoo als zij te Atjeh hebben ondergaan, aldaar van zeer algemeene bekendheid is. Hoezeer het mij voorkomt dat de dwangarbeiders te Padang zich aan overdrijving van hunne voorstelling hebben schuldig gemaaktzoo vertrouw ik echter dat Live Excellentie, in het vorenstaande resultaat van het onderzoek het overtuigendste bewijs zal hebben gevonden, dat in het algemeen de dwangarbeiders te Panteh Perak met eene niet te gtialificeren wreedheid door den beheerder Kauffmann zijn behandeld geworden eii dat dit te Atjeh vrij algemeen bekend was. Uit het hierbij aangeboden onderzoek laat zich ook verklaren de mcdedeeling voor komende in het rapport van den inspecteur chef van het gevangeniswezen, dat zich op de posten zelden deserties onder de dwangarbeiders voordedenmaar wel onder die in liet kettingkwartier te huis behoorende. „Maar tevens levert liet onderzoek het bewijs, dat de inspecteur voornoemd bij zijn onderzoek is misleid geworden. Zulks blijkt uit de ouder eede afgelegde verklaringen der gehoorde geneeskundigen, vergeleken met die van den chef van de expeditionaire

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 536