524 geneeskundige dienst aan den inspecteur, dat de vraag of de rvttanstraf beleedigingen ten gevolge had, in dien zin bevestigend moest beantwoord worden, dat het in zes maanden MissciIIKX viermalen voorgekomen was, dat een dwangarbeider ten gevolge van toegebragte rottingslagen, wegens verwonding in het hospitaal moest opgenomen worden, docli dat de verschijnselen slechts bestonden in huidwonden, soms met gangrene, (loch steeds in ligten graad." Het is duidelijk dat de procureur-generaal, hoezeer zelf die dwangar beiders ecmgermate van overdrijving verdenkende, niettemin aan hunne verklaringen groote bewijskracht toekent, zoowel tegenover alles wat in de instructie gebleken is, als meer bepaaldeljk tegenover het rapport- Stibbe. Ha die verklaringen schijnt zijn oordeel definitief te zijn geves tigd. De Minister van Koloniën evenwel, hoezeer zich geheel met do conclusien van den procureur-generaal van Indie vereenigendedeelt den inhoud dier verklaringen niet mee, omdat het mogelijk is dat die verkla- ïingen niet geheel onpartjdig zjn. Men zou den Minister voor dit bljk van voorzigtigheid en onpartijdigheid moeten dank zeggenindien hij niet zonder eenige tegenspraak de conclusien had overgenomen welke de procureur-generaal aan die verklaringen toevoegt. Uwe Commissie acht het daarom noodzakelijk ook dit punt aan te vullen. Vooraf echter nog dit. Het onderzoek is door den procureur-generaal ingesteld den 16den Maart 1881, dus terwijl de regter-commissaris voorloopige informatien inwon. Het is echter niet door den regter-commissaris gehouden, maar door den adsistent-resident van politie te Padang. De eerst gehoorde getuige heet Sonokrono, wegens moedwillige verwon ding tot 6 jaar dwangarbeid in den ketting veroordeeld. Hij verhaalt dat hij als mandoer een dwangarbeider veroorloofd had even ter zijde te gaan om te drinken, daar hij bjna van dorst en vermoeijenis bezweek. Om die reden plaatste Kauffmann hem, getuige, met de voeten in een houten blok, handen op den rug in ijzeren boeijen gesloten, 40 dagen achtereen; toen 40 rotanslagen; den tweeden dag daarop weer 40 slagen toen in een ketting geklonken; linkerpols cn linkerbeen door ketting met kogel er aan verbonden, 3 maanden lang. In dien toestand moest hij arbeiden; maar hij werd 's anderen daags ziek en is vervolgens geëvacueerd, hj is er nog stram van in zijne leden. De persoon die gedronken had werd ook in het blok gesloten, 15 dagen lang; toen 30 rotanslagen, volgenden dag evenzoodaarop bewusteloos weggedragensterft een uur daarna in 't hospitaal. Aan het slageinde van den rotan was een spijker geslagen, binnenwaarts; dat slageinde werd omwonden met katoendraad uit soldatenkousen en in teer gedoopt; daarna omwonden met koperdraad

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 537