43 "VYat dc springhoogten betreft diene het volgende In het I. B. 0. 1874- 75 vindt men op bladzijde 75 voor de lengte spreiding op 783 m. of 1044 pas opgegeven 151 m. Dit geldt wel is waar het granaatschot, maar voor de granaatkartets kunnen geen gunstiger getallen verondersteld worden. Bij eene gemiddelde lengtesproiding op 1000 pas van 150 m. zullen de vluchttijden voor de granaatkartets uiteenloopen van 2" 19"' tot 2" 51"'.5. De brandtijd der buis op dien afstand 2" 21"'.5 bedra gende, zal bij minderen vluchttijd het projectiel noodzakeljjk een aanslag maken, en dus pas in den 2en boog springen, wanneer name lijk de buis door den aanslag niet in hare werking is gestoord. Deze storing kan veroorzaakt worden doordat de buis dermate met grond wordt gevuld, dat de zunder geheel gedoofd wordt en het projectiel dus niet springt, of wel dat de in de, buis gedrongen grond deze gedeeltelijk heeft verstopt, waardoor onvoldoende luchttoevoer het branden van het zundertje tijdelijk belemmert, totdat de door de beweging op nieuw aangewakkerde vuurstraal, den ingedrongen grond uit de buis kan verwijderen, en het projectiel hierdoor, veel later dan gewenscht wordt, springt. Voor alle tengevolge van de spreiding achter het doel terechtkomende schoten, of hier beter voor alle schoten, die een vluchttijd grooter dan 2" 35'" hebben, zal het spiingpunt hooger komen dan de normale springhoogte voor 1000 pas. Terzelfde plaatse wordt voor de lengtespreiding op 1568 m. of 2092 pas 95 meter opgegeven. Bij eene gemiddelde lengtespreiding nu van 100 m. zouden op 2000 pas de vluchttijden der granaatkartets- schoten uiteenloopen van 5" 10'".5 tot 5" 32'". De brandtijd op dien afstand slechts 5" 3'". 5 zijnde, zal het voorkomen van aanslagen zich dus niet voordoen en het verschil der springhoogten tusschen engere grenzen besloten zijn. Volgens, deze beschouwingen, die geheel gebaseerd zijn op het gebruik van eene onfeilbare tijdbuis, zullen dus van 1000 tot 2000 pas de verschillen in springhoogten naar gelang van het toenemen der afstanden verminderen. Eene onfeilbare tijdbuis is echter een utopie, en hoezeer die van de granaatkartets van het veldkanon door het nieuwe zundertje en de gewijzigde tempeermethode ontegenzeggelijk veel verbeterd is,

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 56