OVERZEESCHE SPROKKELINGEN. DOOR EEN VERLOFGANGER. Way fare against uncivilised races or how to fight greatly superior forces of an uncivilised and badly-armed enemy. Het „Royal Engineers" Instituut te Chatham heeft den stoot gegeven tot het doen verschijnen van het werk met bovenstaanden titel, door n. 1. eene prijsvraag uit te schrijven, wie het best zoude weten aan te geven de wijze, waarop overmachtige troepenafdeelingen van een onbeschaaf- den en slecht gewapenden vijand moeten bevochten worden. Van de daardoor in beweging gebrachte pennen heeft die van don Engelschen genie-luitenant Da Costa Porter den palm der overwinning behaald en is diens geschrift zelfs met eene gouden medalje bekroond geworden. Zijn wij tot ons leedwezen niet in 't bezit van dat geschrift, toch zijn wij reeds voor een voornaam deel met het substantieele er van bekend, dank zij het 1 Juni j. 1. verschenen nummer 552 der „Revue Militaire de 1 Etranger waarin eene soort aankondiging er van voorkomt. V at ons bij het lezen van bedoeld artikel het meeste trof, zijn de weinige, pertinente bewoordingen, waarin de Heer Da Costa Porter dui delijk zijn systeem van vechten tegen inlandsche benden verklaart: „Dans les expeditions contre un ennemi non civilisé", zoo citeert de Revue, „il arrive le plus souvent, que l'on a de véritables masses a com- „battre. On doit alors chercher avant tout a éviter la mêlee, toujours „dangereuse et qui peut aboutir a un désastre. 11 faut se pcnétrer de „la conviction, que les soldats, une fois débordés par ce flot humain, „sont perdus. „Tant que l'on cmpêchera l'ennemi de se jeter au milieu de nos hommes" (adres het 8° bataljon in 1877 te Samalangan) „on ne courra pas grand

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 570