561 goede troepenofficieren hunne ervaring voegen bij de door John Leerbeek in een boek op dat gebied verzamelde theoretische beschouwingen. Groote manoeuvres doorhospitaal-personeel! Bij het Indisch Leger behelpt, meenen wij, de geneeskundige dienst te velde zich behalve met eenige dwangarbeiders en tandoes met eenige ziekenvaders (onderofficieren), liospïtaalbedienden (korporaals) en zieken oppassers en handlangers (respectivelijk Europeesche en niet- Europeesche soldaten), die allen in mindere of meerdere mate eenige routine in de hospitalen hebben opgedaan, om met hulpbehoevende menschen om te gaan. Verder gaat, meenen wij, hunne instructie niet. In het Duitsche Leger stelt men zich zoo ligtelijk niet tevreden. Daar wordt onderwijs aan het hospitaalpersoneel gegeven in het kennen van den bouw van het menschelijk lichaam, de zich het meest voordoende verwondingen in den oorlog, de aan te leggen voorloopige verbanden, de wijze van transporteeren, de middelen om schijndooden tot het leven terug te roepen, enz. Daarna wordt hun den Gebirgs Schrift geleerd, die twee menschen een brancard doet dragen, zonder dat de verwonde last van schudden heeft. Die Gebirgs Schrift bestaat hierin, dat de voet van den eenen drager op den grond neerkomt op het oogenblik dat de voet door den ander juist opgeligt is, derwijze dat de 4 voeten van beide dragers in de navolgende orde op den grond neerkomen: linker-achter, rechter-voor, rechter-achter, linker-voor. Daarna komen, zoo waar! de groote manoeuvres. Het hospitaalpersoneel, aangevoerd door eenige doctoren, rukt uit met verbandmiddelen en brancards naar eenig bedekt en geaccidenteerd terrein. Op dat terrein liggen of zitten achter heggen en struiken, in sloten en andere terreinplooien, tal van soldaten, die niet tot het hospitaalpersoneel behooren, om als gewonde of gesneuvelde te figureeren, op de borst voorzien van een briefje, waarop vermeld staat de soort-verwonding, welke bij hen behoort ondersteld te worden. Op een gegeven signaal nu gaat het hospitaalpersoneel a la. recherche om ieder man, dien het vindt, volgens de regels der kunst een voorloopig verband aan te leggen en voor het overbrengen naar de ambulance zorg te dragen met die omzichtigheid, welke de onderstelde staat van verwonding eischt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 574