RECHTSPRAAK IN MILITAIRE ZAKEN. Onder dezen titel ontving de Redactie van het Indisch Militair Tijdschrift ter beoordeelende aankondiging eene monographie van de hand van den zoo gunstig bekenden Schrijver, den luitenant I ooiemans Beynenbevattende nieuwe vruchten van zijnen arbeid op het gebied der militaire wetgeving. Hij beantwoordt de vraag, wat het begrip van desertie is in den waren en eigenlijken ziu en beteekenis van het woord, gegrond op historische, militairrechtelijke bronnen der wet. Alvorens wij over die beschouwingen in eenige oordeelvelling treden, is het noodig, dat een kort overzicht van den inhoud daarvan voorafgaat. Schr. vangt aan op te merken, dat volgens de tegenwoordig vigee- rende jurisprudentie in Nederland onder desertie verstaan wordt alle opzettelijke verwijdering van ket korpskantonnement of gar nizoen, verder dan één uur afstand, zonder behoorlijk, verlof, ge pleegd door een militair, aan dat korpskantonnement of garnizoen verbonden. Schr. vindt deze omschrijving van het woord desertie voor ernstige bestrijding vatbaar en grondt zijne meening op verschillende artikels van het Crimineel Wetboek, waarin de bepalingen omtrent desertie z;jn opgenomen, in verband beschouwd met die van het Reglement van Krijgstucht of Crimineel Wetboek voor de Militie van den Staat van 1799 en van de ontwerpen van wet, vervaardigd ouder de regee ring van Koning Lodewijk Napoleon van 1807 en 1808. Welke gevoelens zegt Schr. reeds vóór de invoering van het Re- 37 De kenmerken van desertie. Eene militair rechtelijke studie. Opgedragen aan allen, die rechtsmacht bezitten over de militairen, door G. J. W. Koolemans Beynen, lsten Luitenant der Infanterie. Breda, Broese Comp. 1882.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 578