- 573 recht van vroeger datum dan het jaar 1799, dan bestaat het feit van desertie zoodra men „uijt het quartier van vaendel ofte gar nizoen verder als een schoot van een kanon draeglit zonder verlof van zijnen Capiteijn sal qaen De enkele verwijdering derhalve, zonder de wil om zich daar door voor goed aan den dienst te ontrekken, was voldoende, om het misdrijf van desertie daar te stellen, dat met („aan leven") den dood gestraft werd. In het thans vigeerend Crimineel Wetboek zoekt men vruchteloos naar eene definitie omtrent desertienoch treft men eenige bepaling aan, die tot richtsnoer omtrent dit onderwerp zoude kunnen dienen. Welke reden de militaire wetgever gehad hoeft, om de bepaling van het Reglement van 1799 niet in het Crimineel Wetboek over te nemen, althans in den geest van dat Reglement is moeilijk op te geven. Hoe dit ook zijn moge, wij schromen echter niet te zeggen, dat, evenals bij ieder misdrijfook bij desertie naar algemeene rechtsbe ginselen in de eerste plaats noodig is, dat het feit gepleegd moet zijn met moedwil (opzettelijken wil). Waar dat hoofdelement, voor doleuse delicten gevorderd, niet bestaat, kan onzes inziens van eenig misdrijf, derhalve van desertie evenmin, sprake zijn, al hadde eene verwijdering van het korps of garnizoen plaats gehad. Op grond daarvan is het noodig, dat drie essentieele bestand- deelen aanwezig zijn, om het misdrijf van desertie daar te stellen; te weten: le. verwijdering van het korps, kantonnement of garnizoen, d. i. van de plaats, waar de militair behoorde te zijn; 2e. het ontbreken van een behoorlijk verlof; 3e. het bestaan van moedwil opzettelijken wil). Over de twee eerste elementen van het misdrijf van desertie bestaat tusschen den Schr. en ons geen verschil van meening. Wat de opvatting van opzettelijken toil of moedwil (dolus) betreft, meenen wij dat Schr. faalt, waar hij het begrip dolushet moedwil lig misdoenniet onderscheidt van de bijzondere drijfveer ende be doelingen, die de dader met het misdrijf kan hebben voorgehad, waardoor die beide verschillende begrippen met elkaar verward wor den zoodat bij de bestrijding van het begrip desertiezooals dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 586