geweest ligt voor de hand. Door het aanhoudend corrigeeren zijn de uitkomsten nog meer twijfelachtig geworden. "Wilde men het springpunt verhoogen, en vermeerderde men daartoe de opzethoogte, dan werd een aanslag waargenomen of wel een nog lager springpunt verkregen. Waar was de grens aan welke invloeden dit moest worden toege schreven? En ten gevolge van de verrassend gunstige resultaten, die met het granaatvuur werden verkregen, ging men er gaandeweg toe over, deze resultaten niet aan den vuurmond, dus aan het pro jectiel, dat is in dit geval aan de buis, toe te schrijven. Maar deze verrassend juiste uitkomsten, met de granaten verkre gen, wettigen nog niet het veroordeelen van de granaatkartets op grond van de buis. De omstandigheden zijn zoo geheel ten gunste van de granaat gewijzigd door het gebruik van schokbuizen, dat het niet anders kan of de uitkomsten, daarmede verkregen, moeten schijn baar verassend zijn toegenomen. Maar m. i. zijn die uitkomsten niet verrassend. Verliest men van al de voordeelen, die de schokbuis der granaat verschaft heeft, geene uit het oog, dan komt men, ik toonde zulks boven reeds aan, tot het besluit, dat hare uitwerking, vooral bij onzen veldvuurmond, ten opzichte van die der granaatkartets zeer belangrijk moet zijn toegenomen. Ik herhaal hier de vraag, of men aan de gewijzigde springwerking der granaat ten gevolge der schok buizen, wel de noodige aandacht heeft gewijd? Hoe groot de lengtespreiding ook zijn moge, een voldoend aantal schoten zal tot een tamelijk juiste afstandsbepaling moeten leiden, en daar op alle ongedekte doelen, zelfs van op belangrijken afstand vóór hot doel gesprongen granaten, nog v'uuruitwerking wordt ver kregen, moeten de uitkomsten gunstig zijn, ja zelfs verassend, wanneer de oorzaken niet zorgvuldig worden overwogen. Maar zelfs dan wanneer de tijdbuis onfeilbaar ware, ziet men aan welke ongunstige invloeden het granaatkartetsvuur moet onderworpen zijn. De omstandigheid dat het nagenoeg niet mogelijk is, het krij gen van lage springpunten voldoende te verzekeren, maakt het hoogst bezwaarlijk, do juiste verhouding, tusschen opzethoogte en tem- peering, als gevolg van de atmosfeerische invloeden, behoorlijk te schatten en zich dienaangaande eenige zekerheid te verschaffen, ter-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 58