46 - wijl het juiste waarnemen der schoten er door bemoeilijkt wordt. Op grond hiervan vermeen ik, dat de uitslag der pogingen om regelmatiger brandtijden te verkrijgen, bij de tijdbuis der granaat kartets van 8cm wordt miskend, en ten onrechte de veroordeeling van dit projectiel op de onregelmatige brandtijden berust. De uitkomsten, met deze granaatkartetsen verkregen, zijn niet merkbaar verbeterd wat uitwerking betreft, dit moge waar zijn, maar theoretisch kunnen van deze granaatkartets geen betere uitkomsten verwacht worden. Men begrijpe het doel van mijne beschouwingen wel. Ik wensch geenszins de bestaande tijdbuis der granaatkartets tot 8<™ te verde digen. en beweer volstrekt niet in hare goede werking groot ver trouwen te stellen, maar ik wenschte alleen te doen uitkomen, dat, al ware die tijdbuis nog zoo volmaakt, met deze granaatkartets nim mer resultaten verkregen zullen worden, die met deze granaat in behoorlijke verhouding zullen zijn. Daar nu het granaatkartetsvuur desniettemin behoorlijk is aan gewend en behoorlijk is uitgevoerd en de uitkomsten ten opzichte van het granaatvuur verre van beduidend grooter zijn, zooals zjj bij goede constructie van het projectiel moesten zijn, kom ik tot de overtuiging, dat die constructie in verband met de granaat te wen- schen overlaat. En om deze overtuiging te wettigen, voer ik in het kort deze feiten aan 1°. De meerdere zwaarte van de granaatkartets, waardoor: a. gebruik moet worden gemaakt van benaderde opzethoogfen, die voor het gebruik van de granaat berekend zijn b. een grootere invalshoek wordt verkregen, tengevolge waarvan de bestreken ruimte in het nadeel is c. de aanvankelijke snelheid en dus ook de trefsnelheid kleiner is, waardoor, om gelijke percussiekracht voor de kogeltjes te behouden, deze zwaarder moeten zijn, hetgeen ten koste van het betrekkelijk aantal is. 2°. De in verhouding tot haar gewicht groote springlading, die tusschen de kogels geplaatst is, en die moet worden toegeschreven ann een noodeloos groote ijzerdikte, of wel den tophoek van den verspreidingskegel belangrijk grooter maakt dan mogelijk wenschelijk is voor eene behoorlijke verspreiding.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 59