588 bijzondere aandacht te vestigen wanneer de discussien den zesden titel van het Crimineel Wetboekhandelende over desertieeenmaal zullen hebben bereikt op de bepalingen daaromtrent, opgenomen in het Militair-Strafgesetzbuch ftir das Deutsche Reich, van het jaar 1 872. Het tweede deel, derde hoofdstuk, draagt den titel vanUnerlaubte Entfernung und Fahnenfluchten vinden wij daaromtrent het vol gende aangeteekend 64. Wer von seiner Truppe oder von seiner Dienststellung sich eigenmachtig entfernt, oder vorsatzlich fern bleibt, oder wer den ihm ertheilten Urlaub eigenmachtig iiberschreitet, wird wegen uner- laubter Entfernung mit Freiheitsstrafe bis zu sechs Monaten bestraft. 69. Wer sich einer unerlaubten Entfernung in der Absicht sich seiner gesetzlichen oder von ihm übernommenen Verpflichtung zum Dienste dauerrd^ zu ent Ziehen, schuldig macht, ist wegen Fah- nen-fluclit (Desertion) zu bestrafen. Men ziet, dat aldaar het onderscheid is gemaakt tusschen verwij dering zonder verlof en de eigenlijke desertiewaarbij vereischt wordt het oogmerk, om door die ongeoorloofde verwijdering zich voor goed aan den dienst te onttrekken. Schr. beklaagt zich ten slotte zeer terecht, dat de bepalingen om trent de thans vigeerende militaire rechtspleging en het Crimineel M etboek gebrekkig zijn; gebrekkiger nog het onderricht in die vak ken, waaraan, volgens Schrijvers eigene getuigenis en ondervinding- als leeraar aan de Koninklijke Militaire Akademie, tot nog toe (anno 1882!) zoowel aan die Militaire Universiteit als elders gegeven, on voldoende zorg is besteed. Nu kundige mannen speciaal met dien tak van het onderwijs be last zijn, waaronder zeker Schr. in de eerste plaats mag worden ge rangschikt, wiens vele verhandelingen getuige o. a. eene goede studie over het recht van reclamein der tijd opgenomen in den Militairen Spectator in tijdschriften en brochures verspreid, ons doen zien, met hoeveel ernst de studie van het Militair Recht door hem wordt beoefend en op prijs gesteld, zoo behoeven wij ons over de toekomst niet meer beangst en bekommerd te maken, dat ook naast een spoedig te ontwerpen uitstekend nationaal militair strafwetboek

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 601