niet moeilijk af te wijzen. Doch het overwinnen van dien iudruk is dikwijls zeer moeilijk, vooral omdat de daarvoor gegeven tijd meest al zeer kort is, en het is bepaald af te keuren die moeilijkheid nog door technische bezwaren, hoe gering die ook mogen schijnen, te gaan vergrooten. Wat in het dagelijksch leven eenvoudig en ge makkelijk is, wordt in kritieke omstandigheden, wanneer de noodige kalmte bijna altijd ontbreekt, in den regel zeer moeilijk. Ik meen hiermede het gevaar, aan het gebruik van den paltoestel verbonden, voldoende te hebben aangetoond. Yoor hen, die de wer kelijkheid met eigen oogen zagen', was mijn betoog trouwens niet be paald noodzakelijk; doch omdat zij slechts een zeer bescheiden stem in het kapittel hebbenmocht het niet achterwege blijven. Feitelijk wordt'sedert jaren de palinrichting in Afjeh niet meer gebruiktzelfs is dit bij Commandements-Order N°. 292, dd. 27 December 1881, bepaald verboden. Wij dienen nu in het kort na te gaan, wat omtrent het gebruik en de werking van de palinrichting bij ons geweer in de reglemen ten is voorgeschreven; dit is werkelijk leerrijk en heeft zijn verma kelijke zijde. In de IIde Afdeeling Rekruten-school, geweer klein kaliber, leest men op bladzijde 12 en 13 Wil men na de lading niet dadelijk vuren, dan moet het geweer in de rust gebracht wordendit geschiedt op het kommando Uitv.Het hoofd voorover buigen, naar den pal zien, deze met den rechter duim opzetten, vervolgens den knop omvatten met' den duim en den voorsten vinger en zoover naar links draaien dat de pin van den pal (lees: de pal veer) (1) in het daarvoor bestemde gat (van den gelei der) (1) komt; daarna wordt het hoofd opgericht en het geweer afgezet. Wanneer het geweer geladen is en er niet gevuurd wordt, moet het steeds in de rust zijn. Opmerking. Aangezien bij opgeslagen pal de slagveer grootendeels (1) gespannen is, en bij ecnigszins langdurig verblijf in dien toestand, spoedig zou kunnen verlammen, zal het in de rust stellen van het geweer uitzondering belmoren te zijn. Moet dus na de lading, enz. (verder niet van toepassing.) Roffel. (1) De bijvoegingen en de onderstreping zijn van mij.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 608