596 Moet na liet in de rust zetten van liet geweer gevuurd worden, dan wordt vaardig gemaakt als volgt: Den pal neerleggen door liem met den voorsten vinger der rechter hand terug te halen; daarna den knop omvatten met den duim en voor sten vinger, hem eerst links en daarna zóóver rechts draaien, dat de loop geheel gesloten is en vervolgens het geweer met de rechterhand aanvatten, enz. (R. S. IIde Afd. hlzd. 14 84.) Vergelijkt men deze beide gedeelten van liet reglement met elkan der, dan ontwaart men consequentieimmers de na liet opzetten van den pal gedeeltelijk ontspannen slagveer (altijd volgens het reglement) moet worden gespannen door den knop eerst links daarna rechts te draaien. Hoe echter de ontwerper van het reglement aan de bewering komt, dat bij opgeslagen pal de slagveer grootendeels gespannen iskan moeilijk verklaard worden; men moet aannemen, dat hem de werking van de deelen des grendels niet juist bekend was, of hij de moeite niet genomen heeft een onderzoek in te stellen naar de juistheid van hetgeen werd neergeschrevenanders toch zou hij die grove fout niet begaan hebben. (1) Is het geweer geladen en de loop gesloten, dan is de slagveer geheel gespannenzet men den pal op en draait men den grendel opwaarts (1) Deze en andere opmerkingen in dit opstel omtrent de reglementen voorko mende, kunnen bij aandachtige studie zonder eenige moeite met vele andere van denzelfden aard worden vermeerderd. Zij toonen aan dat onze reglementen over het algemeen veel te wenschen overlaten. In een exercitiereglement ligt de tactiek van een wapen; met een slecht reglement kan zelfs met de meeste toewijding geen tac tisch bruikbare en geoefende troep worden verkregen; geen grooter kwaad dus dan een slecht of gebrekkig reglement. Het ontwerpen en samenstellen van reglementen is derhalve een hoogst gewichtige arbeid, waaraan de meeste zorg moet worden besteed. Daarom wordt in de meeste legers dit werk verricht door een commissie, welke meestal uit een groot aantal, dikwijls hooggeplaatste, ervaren en ondervindingrijke officieren is samengesteld, overtuigd als men is, dat dit nimmer het werk van één persoon kan en mag zijn, hy zij dan v. ScherffBoguslaioskiLewal of wie ook. Niet alzoo in lndi'è; daar wordt dit hoogst gewichtige werk toevertrouwd aan één officier, liefst van het Departement van Oorlog II<le Afd.; zóó zijn onze tegenwoor dige reglementen gemaakt, en zóó worden ze helaas nog gemaakc; is het wonder dat zij zoo veel te wenschen overlaten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 609