597 totdat de pin van den pal grijpt in het daarvoor bestemde gat van den geleider, dan is aan de spanning van de slagveer niets veran derd, zij was geheel gespannen en bleef dit, alléén veranderde zij met den knop van stand. In verband hiermede is dan ook hetgeen in 84 gezegd wordt omtrent het op nieuw spannen dier veer door het links draaien van den knop eenvoudig onzin zij is geheel ge spannen gebleven en de knop behoeft dus slechts te worden neer gelegd. Het gebruik van den pal op de aangegeven wijze maakt alléén het onwillekeurig afgaan van het schot onwaarschijnlijk, maar vol strekt niet onmogelijk. Immers de opgeslagen pal is niet beschermd en kan bij het zich bewegen in bedekt terrein zeer goed door daar langs schurende takken worden omgelegdwaardoor alsdan het af gaan van het schot mogelijk wordt gemaakt. Laat ons nu zien wat het Voorschrift betreffende cle wapenen en de schietoefeningen hij de Infanterie van het Oost-Indisch Leger om trent het gebruik van de palinrichtiDg zegt. Op blzd. 25 leest men het volgende Om het geweer te zekeren wordt de pal opgezet. Daarna wordt de kop (1) een weinig naar de linkerzijde gebracht tot dat de pin der palveer in het daarvoor bestemde gat van den geleider schiet. Om te ontzekeren wordt de pal neergelegd, de kop eerst geheel naar de linkerzijde gebracht om de slagveer te spannen voor het geval deze, door onwillekeurig drukken op den trekker gedeeltelijk ontspannen was en daarna de loop gesloten door den kop geheel rechts te draaien. Men ziet, veel overeenkomst met het voorgeschrevene in de E. S. is hier niet te vindenmaar dit voorschrift bevat ten minste geen onzin, hier wordt stilzwijgend erkend, dat bij het zekeren van het 39 (1) In het voorschrift op de W, en S. wordt het gedeelte van den grendel, dat in de R. S. den naam van knop draagt, kop genoemd. Vermoedelijk heeft de ontwerper eenige afwisseling noodig geacht, altijd hetzelfde woord voor dezelfde zaak te ge bruiken is ook wel wat eentoonig. Verwarring, nu ja, dat is minder, waar zou het heen, als men ook op alles te letten had, die daarop ziet enz. Toch treft men ook een enkele maal het woord knop aan; zie blzd. 19 regel 13 v. b.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 610