602 5 gebruikte slagveren, trekkende 17.7 k. trok na 20000 malen gespannen en afgetrokken te zijn: 16.7 k. 16 k. 20000 16 k. 15.7 k. 20000 15.7 k. 15 k. 20000 15 k. 13 k. 20000 13 k. Van de gebezigde 15 slagveren waren dus 5 gebroken8 niet, terwijl 3 één kilogram zwakker waren geworden, na eene proef, die ze in wer kelijkheid zelden zullen hebben te doorstaan. Het onderzoek leidde ver der tot de conclusie, dat slagveren van gegoten staal vervaardigd en goed gehard, eerder zullen breken dan verzwakken, zoodat wanneer het enkele malen voorkomt, dat de veren in zoo korten tijd als bij de pyrotechnische werkplaats was opgemerkt van 16 k. op 12 k. verminderen, zulks waar schijnlijk aan niet behoorlijke harding der veer moet worden toegeschreven. Bovendien toonde eene proef met opzettelijk tot 12 k. en 10 k. terug gebrachte slagveren aan, dat zoowel met de slagveer van 12 k. als met die van 10-k. eene weigering voorkwam bij gebruik van 10 der vorenbe doelde losse patronen, maar daarentegen geen enkele weigering bij gebruik van scherpe patronen van een vroegeren aanmaak. Daar nu bij de beproeving dier losse patronen in het groot met slagveren, die 16 k. trokken, 7.5 {J- weigeringen waren voorgekomen, volgde uit het bovenstaande, dat de toename in het aantal weigeringen niet .in verhou ding staat tot de afname in de sterkte der slagverenzoodat de hoofd oorzaak van het weigeren bij de plaats gehad hebbende proeven voorzeker niet daarin gelegen was. Men ziet uit de hier vermelde gegevens en beschouwingen, dat de vrees voor verlamming der slagveeren vrij wel ongegrond is; een feit is het dan ook, dat niettegenstaande in Atjeli van de palinrichting geen gebruik wordt gemaakt en altijd met geladen geweer wordt gemarcheerd, de slagveeren niet noemenswaard lijden en slechts zeer zelden behoeven verwisseld te worden. Doch al kwamen die verwisse lingen méér voor dan thans het geval is, dan bestaat hierin niet de minste aanleiding, in aanmerking genomen de daaraan verbonden reeds genoemde nadeelen, de palinrichting te behoudenimmers de verwis seling van de slagveer is een hoogst eenvoudige reparatie van zoo Zal wel moeten zijn 10.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 615