603 weinig beteekenis, dat de daardoor vermeerderde zorg voor het onder houd niet in aanmerking kan komen. (1) Ten einde te onderzoeken in hoever een langdurige spanning van de slagveer een nadeeligen invloed op de sterkte dier veer zou kun nen uitoefenen en alzoo aanleiding tot weigeringen gegeven, heb ik de volgende proef genomen. Bij vijf achtereenvolgende schietoefeningen liet ik vijf willekeurig genomen geweren 12 uren vóór den aanvang der oefening laden op het schietterrein kwam bij het vuren uit die geweren, waarvan de slagveeren dus 12 uren waren gespannen gebleven, geen enkele weige ring voor. Daarna liet ik wederom bij vijf oefeningen een vijftal geweren laden 24 uren vóór den aanvang der oefeningbij het vuren uit die geweren is slechts éénmaal een weigering voorgekomen; het schot ging echter af nadat dezelfde patroon andermaal in de kamer was gebracht. (2) (1) Zooals reeds werd opgemerkt, heeft het Enge/sche geweer geen zekerheidsrust toch zal het, om b. v. maar te blijven bij oorlogen, die de Engelschen tegen onbe schaafde volksstammen te voeren hebben, meermalen voorkomen, dat ook dit wapen geruimen tijd geladen moet blijven. Bij het FranscheDuitsche en Engelsche geweer is de slagveer een spiraal, welke om de slagpin ligt. Het is mij niet bekend of een spiraalveer gemakkelijker een langdurige spanning kan verdragen dan onze slagveer indien dit werkelijk het geval is, dan zou m. i. het denkbeeld overweging verdienen onze slagveer door een spiraal te vervangen. Yolgcns het Fransche Manuel de l'instructeur de tir oefent de gespannen slagveer (spiraal) een kracht uit van ongeveer 13 kilogram. Mag men dat uitoefenen van die kracht gelijkstellen met het trekken van een zeker aantal kilogram door onze slag veer (zie blzd. 601), dan komt men tot de gevolgtrekking, dat onze slagveeren veel sterker zijn dan strikt noodig is. Hierbij dient dan nog in aanmerking genomen te worden, dat bij ons geweer de kracht, die de slagpin bij het aftrekken voortdrijft, werkt op één punt of althans op een klein gedeelte van den kraag dier pin, alzoo niet zuiver volgens de as der slagpin. Behalve eenige wrijving heeft daarbij dus een zekere mate van wringing plaats. Dit wordt bij een spiraal bijna geheel vermeden, aangezien de voortdrijvende kracht zoo zuiver mogelijk in de richting van de as der slagpin werkt. (2) Vermelding verdient een verschijnsel, dat, in verband met den uitslag der door mij genomen proef, moeilijk te verklaren is. Den len Juli 1882 werd van uit Kotci Radja een tocht ondernomen naar de IV Moekims, alwaar zich een vijandelijke bende onder Tongkoe di Tirou moest op houden. Na de Kroeng Raba bij den kampong Anak-Paja te zijn overgetrokken, werd

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 616