605 vaar, de toestel is onpractisch, voldoet niet aan het doel en is bovendien volkomen onnoodig. Het komt mij voor, dat de gronden, .waarop dit besluit rust, zoo klemmend zijn, dat het wegnemen van den paltoestel daardoor niet alleen wenschelijk, maar zelfs noodzakelijk gemaakt wordt en dat men wel zal doen, daartoe zoo spoedig mo gelijk over te gaan. De rust in den onderkant des kaans aangebracht, thans reeds nagenoeg doelloos, kan dan natuurlijk geheel vervallen, doch dient vervangen te worden door een meer achterwaarts gelegen rust, waarin bij gesloten loop en ontspannen slagveer de trekkerveernok kan grijpen en dus ook de trekkerveer zich geheel ontspannen kan, hetwelk mede tot behoud van deze veer zal bijdragen. Als reden waarom in Indiê niet, in navolging van hetgeen in Ne derland is geschied, de patroontrekker door middel van een zwaluw staart vast op den afsluiter is aangebracht, wordt in het Beknopt overzicht van de proeven en oefeningenwelke in de jaren 187678 hebben plaats gehad bij het wapen der artillerie van liet Nederlandsch Oost-Indisch Legerop blzd. 83 vermeld Een lossen patroontrekker meende men in Indië boven een vasten te moeten verkiezen, omdat eerstgenoemde gemakkelijker kan worden schoon gemaakt, een voordeel, dat hier te lande, waar roest spoedig ontstaat, van gewicht is. Volgens de rapporten van verschillende korpskommandanten in Atjeh, werd wijziging in den bestaanden patroontrekker bovendien overbodig' geacht, mits elk soldaat de middelen werden gegeven om de patroontrek- kerschroef behoorlijk aan te draaien. Daargelaten nu of die motieven voor het behoud van een lossen patroontrekker ernstig genoeg zijn om dat behoud te verklarendurf ik zonder vrees voor tegenspraak beweren, dat ze toch zeker niet afdoende zjjn. V ooreerst toch zou men, consequent redeneerende, volgens het mo tief, neergelegd in de 2e alinea, tot het besluit komen, dat een paar schroeven meer of minder volstrekt niets ter zake doen, mits den

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 618