606 soldaat slechts de middelen worden gegeven om die schroeven be hoorlijk aan te draaien, en die bewering zal toch zeker weinig bijval vindenintegendeel moet het aantal schroeven bij een geweer tot een minimum worden teruggebracht en moeten alléén die behouden blij ven, welke onmisbaar zijnen dit om het uiteennemen en ineenzetten be nevens het onderhoud en schoonmaken zoo gemakkelijk mogelijk te maken. In die richting is de techniek in onze dagen onvermoeid werkzaam en is het o. a. den onlangs overleden geweerfabrikant Yetterli in het jaar 1879 gelukt, het Zwitsersche „Yetterli-repeteerge weer" zoodanig te vereenvoudigen, dat de geheele sluit- en repeteertoe- stel kan worden uiteengenomen en ineengezet door het los- of aan draaien van slechts één schroef, hetgeen terecht als een groote voor uitgang wordt aangemerkt. Men moet zich niet de vraag stellenWaardoor kan een wijziging van den bestaanden patroontrekker minder noodig gemaakt worden? maar wel: kan de patroontrekkerschroef worden gemist? Met hot bevestigend antwoord op die vraag en in de wetenschap dat een vaste patroontrekker elders bestaat en zeer goed voldoetis dan niet alleen de nutteloosheid, maar tevens ook het nadeelige van die schroef be wezen. Dat bij een lossen patroontrekker de roest gemakkelijker kan wor den verwijderd dan bij een vasten, is oen nadeel aan den laatsten verbonden van zoo weinig gewicht, dat dit bij de andere daaraan verbon den voordeelen niet in aanmerking mag komenhet feit dat hier te lande roest spoedig ontstaat, heeft niet belet, dat de leeren scheeden tot kapmes door stalen zijn vervangen. Het is mij niet bekend of bij de beslissing omtrent het behoud van den lossen patroontrekker rekening is gehouden met het ver schijnsel, dat bij langdurig schieten de patroontrekker zijn dienst wel eens weigert, doordat hij bij het openen van den loop met zijn haak over den rand der huls heenglijdt en alzoo de huls in de kamer achterblijft, als wanneer hij slechts door den ontlaadstok kan worden verwijderd, waartoe de bajonet moet worden afgenomenzooveel is Die Repètir-gewehve, ihrc Gcsekichte, Entwickelung, Einrichtung und Leistungs- iahigkeit enz. Den Manen von Wilhelm von Plönnies gewidmet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 619